Podkręcanie procesora? Co to daje?

Częstotliwości, z którymi pracują procesory komputerowe ustalane są na podstawie testów przeprowadzanych przez producenta. Na nasze szczęście producenci tacy jak Intel i AMD nie traktują takich testów bardzo restrykcyjnie. I tak większość procesorów posiada zapas kilkuset MHz do granicy swojej stabilności. Dzięki temu bez większych problemów procesory pracujące fabrycznie z zegarami 2.4 czy 2.66GHz osiągają spokojnie zegary powyżej 3GHz.

Podkręcanie procesora? Co to daje?
Łukasz Rzedzicki

Częstotliwości, z którymi pracują procesory komputerowe ustalane są na podstawie testów przeprowadzanych przez producenta. Na nasze szczęście producenci tacy jak Intel i AMD nie traktują takich testów bardzo restrykcyjnie. I tak większość procesorów posiada zapas kilkuset MHz do granicy swojej stabilności. Dzięki temu bez większych problemów procesory pracujące fabrycznie z zegarami 2.4 czy 2.66GHz osiągają spokojnie zegary powyżej 3GHz.

Osoby, którym najwyższa wydajność jest niezbędna mogą pokusić się o overclocking swoich procesorów, czyli ich podkręcenie. Overclocking pozwala na darmowe zwiększenie szybkości posiadanego procesora. I tak na przykład: podkręcanie procesora Intel Core2 Duo E7300 2,66GHz kosztującego około 550zł  do ok 600-700MHz da nam taktowanie procesora Intel Core2 Duo E8600 3,33GHz kosztującego ponad 1300zł. Oczywiście układy przy tych samych zegarach będą różnić się nieco wydajnością ze względu na większą ilość pamięci L2 w procesorze E8600 aczkolwiek na pewno zyskamy sporo mocy.

Wyposażając się w dobrą płytę główną oraz chłodzenie miedziane jesteśmy w stanie wykręcić wynik nawet 1GHz więcej niż standardowe parametry pracy. Dzięki zwiększonej częstotliwości procesora i magistrali uzyskujemy spory zastrzyk mocy. Przy przyzwoitej karcie graficznej oznacza to zwiększenie płynności w grach o kilkanaście klatek, zaś przy obróbce video zyskujemy cenne minuty - również pliki zip,rar będą pakowały i rozpakowywały się szybciej.

Od czego zacząć?

Po pierwsze dobry zasilacz. Bez wydajnej jednostki zasilającej overclocking skazany jest na niepowodzenie. Podkręcony procesor będzie pobierał większą ilość prądu, którą zasilacz musi dostarczyć. Słaba stabilność napięć będzie powodowała zawieszanie się lub restartowanie komputera.

Po drugie dobre chłodzenie. Zakładając, że oryginalnie procesor był w stanie pracować stabilnie do temperatury 80C stopni to po jego podkręceniu zaledwie o 200-300MHz już przy 60C stopniach mogą występować restarty komputera i utrata stabilności. Tak więc warto zadbać o dobre chłodzenie. Zapewni to większy potencjał O/C. Utrzymując temperaturę procesora na poziomie niewiększym jak 40-50C podczas testów mamy duże powodzenie na sukces i ładny rezultat podkręcania. Im niższa temperatura tym lepiej.

Płyta główna to kolejny bardzo ważny podzespół. Im lepszy model tym rezultat podkręcania będzie lepszy. Dobra płyta główna pozwoli na uzyskanie wysokiej magistrali i zapewni wysoką stabilność zasilania procesora dzięki rozbudowanemu zasilaniu. Najtańsze produkty nie nadają się zbytnio do O/C. Asus, DFI czy Gigabyte – na te firmy warto zwrócić uwagę.

Standardowa płyta główna (Asrock)

Obraz

Profesjonalna płyta główna do overclockingu wyposażona w wydajny system chłodzenia i zasilania. (Asus Rampage Extreme)

Obraz

Jeśli podkręcanie to tylko poprzez BIOS. Jest to najskuteczniejszy sposób overclockingu. Jeśli mają wyjść niestabilności działania komputera to już podczas POST. Zwiększenie magistrali daje największy przyrost mocy, więc jeśli macie możliwość zaniżenia mnożnika procesora warto zrobić to na korzyść wyższej magistrali.

W zależności od tego jakiej generacji posiadacie komputer i czy jest to zestaw z procesorem Intel-a czy AMD to proces podkręcania nieco będzie się różnił. Ale wszędzie chodzi o zwiększanie magistrali procesora. Przykładowo gdy nasz procesor pracuje na ustawieniach 8 x 333MHz = 2,66GHz, zwiększenie magistrali do 400MHz da nam 3200MHz (8*400MHz) - oczywiście nie każda płyta będzie w stanie pracować stabilnie z magistralą 400MHz.

Advanced Chipset Features to zakładka, która nas interesuje.

Obraz

Znajdziemy tu waże ustawienia procesora, pamięci i płyty głównej.

Obraz

Podkręcanie procesora mnożnikiem jest najłatwiejsze i najszybsze. Jednak sposób ten daje ograniczony wzrost wydajności ponieważ magistrala odpowiedzialna za komunikację procesor - płyta główna jest nieruszana.

Obraz

Pamiętajcie, że na różnych płytach BIOS wygląda różnie. Zwiększenie FSB w zależności od płyty  i ustawień będzie wywoływać wzrost taktowania pamięci RAM. Warto więc pomyśleć o lepszych pamięciach i ich chłodzeniu. Taktowaniem pamięci RAM możemy sterować za pomocą dzielników - Memory Ratio.

Obraz

By pamięci pracowały z wyższą częstotliwością można ustawić słabsze opóźnienia. Im wyższa wartość opóźnień tym częstotliwość pracy pamięci będzie wyższa. Aczkolwiek niższe timingi to wyższa wydajność pamięci przy tej samej częstotliwości.

Obraz

Podkręcony procesor, pamięci i płytę warto dovoltować. Podkręcony procesor może wymagać większego napięcia zasilania. Z napięciem należy jednak obchodzić się delikatnie i ostrożnie. Zwiększenie napięcia zasilania procesora powoduje wzrost temperatury pracy układu, która niekorzystnie wpływa na możliwości podkręcania procesora.

Obraz

Pamiętajcie, że procesor który podkręcił się o kilkaset MHz nie koniecznie może stabilnie działać podczas gdy będzie mocno obciążony. Więc każdorazowo po podkręceniu o 100MHz należy testować komputer co najmniej kilkanaście minut programami do sprawdzania stabilności komputera.

Problemy ze stabilnością komputera? - Sprawdź stabilność komputera za pomocą specjalistycznych programów.

Podkręcanie komputera nie jest trudne - to kwestia spróbowania możliwości maszyny oraz swoich. Przy zachowaniu ostrożności, dobrego zasilania i niskiej temperatury pracy mamy dużą szansę na wykrzesanie sporej ilości darmowej mocy z naszego PC. Również prawdopodobieństwo uszkodzenia komputera jest minimalne, ale zawsze istnieje, więc pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. Najlepsi overclockerzy przy użyciu wysokiej jakości podespołów i chłodzenia osiągają wyniki rzędu 5-6GHz z procesorów fabrycznie pracujących z zegarem około 2,6-3GHz.

Co poza większą wydajnością daje overclocking? Satysfakcję ze swoich umiejętności oraz moc dużo droższych produktów, za które nie musimy płacić.

Powodzenia!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.