Podróżuj w czasie z Google Earth

Podróżuj w czasie z Google Earth
Mateusz

15.04.2009 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do bazy Google Earth dodano niedawno wiele archiwalnych zdjęć.  Na pierwszy rzut oka jest to tylko ciekawostka, ale po dokładniejszym zapoznaniu się nowym materiałom udostępnionym przez Google możemy zobaczyć wiele innych zalet. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Do bazy Google Earth dodano niedawno wiele archiwalnych zdjęć.  Na pierwszy rzut oka jest to tylko ciekawostka, ale po dokładniejszym zapoznaniu się nowym materiałom udostępnionym przez Google możemy zobaczyć wiele innych zalet. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Oprócz możliwości zobaczenia wygląda Ziemia dziś możemy dzięki nim zobaczyć jak kiedyś wyglądały niektóre miejsca. Dodatkowo zdjęcie takie możemy przyporządkować do informacji, które dotychczas widniały jedynie w formie statystyk.

Przykładem niech będzie Jedno ze zdjęć, które pokazuje gęsty i zielony las amazoński w 1975 roku. Na drugiej (aktualnej) fotografii widzimy to samo miejsce kilka dekad później kiedy to ogromna część lasu zniknęła pozostawiając po sobie niezalesione miejsce.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/04/googleearthamazon.jpg)

Oprócz zaspokojenia zwykłej ludzkiej ciekawości nowa funkcja może pomóc wielu grupom ludzi, a w dodatku pokazać niedowiarkom np. jak co roku ogromne tereny dotychczas pełne drzew znikają z naszej planety.

Zobaczmy komu nowa usługa Google Earth może pomóc najbardziej:

  • Korzyści dla nauczycieli i rodziców, którzy mogą korzystać z tych materiałów w szkole lub domu, aby uczyć dzieci najnowszej historii naszej planety, a także pokazywać jaki wpływ na świat ma człowiek.
  • Edukowanie i informowanie ludzi o skutkach klęsk żywiołowych. Możemy np. zobaczyć jak wyglądał Nowy Orlean po przejściu przez niego huraganu Katrina (na zdjęciach pokazano np. zanurzony w wodzie odcinek autostrady).
  • Urbaniści i naukowcy mogą porównać nowe i stare zdjęcia dowolnego miasta na świecie. Daje m to możliwość zobaczenia jak rozwijały się obszary miejskie i pozwala dobrze zaplanować aktualnie urbanizowane obszary.

Naukowcy mogą również zobaczyć obszary, które wcześniej nie posiadały dokumentacji na temat zmian

krajobrazowych jak np. poszerzenia lub zwężanie się rzek. Wiele obszarów naszej planety nie było dotychczas szczegółowo badanych, w tej chwili możliwe staje się jednak prowadzenie szerszych badań, które najbardziej pomogą chyba zwykłym ludziom takim jak my.

*źródło: *googletutor.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)