Polski wynalazek pomoże walczyć z rakiem! Akcelerator Coline to medyczna rewolucja

Narodowe Centrum Badań Jądrowych może pochwalić się nowym wynalazkiem. Akcelerator medyczny Coline to urządzenie, które pomoże walczyć z rakiem. Polski sprzęt, którego wniosek patentowy czeka na rozpatrzenie, pozwala połączyć zabieg chirurgiczny z precyzyjną radioterapią.

Polski wynalazek pomoże walczyć z rakiem
Polski wynalazek pomoże walczyć z rakiem
Łukasz Michalik

29.12.2013 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski wynalazek to akcelerator medyczny Coline. Jego zadanie to – jak informują twórcy urządzenia – „prowadzenie radioterapii radykalnej i procedur specjalistycznych wiązkami fotonów i elektronów o energiach od 6 do 15 MeV z wysoką mocą dawki. Wyposażony standardowo w system portal imaging, kolimator asymetryczny, interfejs komunikacyjny do systemu zarządzania oraz opcjonalnie w kolimator wielolistkowy zapewnia wysoką precyzję i stabilność napromieniania”.

Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnia profesor Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, dotychczas radioterapia polegała na działaniach prowadzonych z zewnątrz – napromieniowaniu ulegał nie tylko sam nowotwór, ale również tkanki wokół niego. Polski sprzęt pozwala uniknąć tego problemu.

Przełomem są rozmiary i mobilność akceleratora. Choć Coline waży ponad tonę, to – jak na sprzęt tego typu – jest urządzeniem mobilnym. Dzięki temu może podjechać do stołu operacyjnego i w czasie operacji precyzyjnie naświetlić odsłoniętą, chorą tkankę.

Zdaniem twórców Coline jest to znacznie skuteczniejsze, niż naświetlanie prowadzone już po operacji i zszyciu pacjenta i oznacza znacznie mniej problemów dla chorego, który przy wykorzystaniu dotychczasowych metod musiał liczyć się z wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi kuracji.

Co więcej, zespół z NCBJ pracuje nad dwoma kolejnymi prototypami akceleratorów medycznych, które zminimalizują ryzyko błędu w określaniu położenia nowotworu oraz szansę na nawrót choroby po skutecznej radioterapii.

Ponadto koszt produkcji polskiego sprzętu został określony jako „niewysoki” i możliwy do zaakceptowania również przez mniejsze szpitale, co daje nadzieję na powszechne zastosowanie. Miejmy nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.