Ponad milion fanów sprzedano na Allegro – i to zaledwie w dwa miesiące!

Ponad milion fanów sprzedano na Allegro – i to zaledwie w dwa miesiące!

Skąd się biorą fani? (Fot. Flickr/susieq3c/Lic. CC by)
Skąd się biorą fani? (Fot. Flickr/susieq3c/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski
10.01.2012 12:05

Handel facebookowymi fanami w największym polskim serwisie aukcyjnym ma się dobrze jak nigdy dotąd. W listopadzie i grudniu sprzedano aż 1,3 mln fanów.

Handel facebookowymi fanami w największym polskim serwisie aukcyjnym ma się dobrze jak nigdy dotąd. W listopadzie i grudniu sprzedano aż 1,3 mln fanów.

Jeśli ktoś nie ma ochoty mozolnie zdobywać fanów na Facebooku, nie musi. W dzisiejszych czasach fanów da się kupić. Setkę osób "lubiących" stronę można mieć już za marne kilka złotych. Tysiąc takich naiwniaków to też niewielki wydatek.

Spece z serwisu Manubia.pl sprawdzili, jaką skalę osiągnął handel fanpage'ami w ostatnich dniach. Ujawnili też nicki użytkowników, którzy sprzedali ich najwięcej. Liczby są naprawdę nieprawdopodobne.

Tylko w listopadzie i grudniu na Allegro na 323 aukcjach sprzedano 1,3 mln fanów. Łączny zarobek sprzedawców wyniósł 77 429 złotych. Największy handlarz fanami sprzedał ich aż 257 500 – i zainkasował niecałe 12,5 tys. Kolejni przehandlowali 143 800 i 138 650 fanów.

Sprzedawane są też całe fanpage'e, ale tu już liczby nie są aż tak imponujące. Największy miał 44 225 Like'ów i został kupiony za ok. 1 600 zł. Dlaczego sprzedaż farm fanów ostatnio nie jest aż tak popularna? Bo na takiej farmie można zarobić, np. umieszczając tam reklamy.

Ale na fanach i fanpage'ach fantazja Polaków się nie kończy. Za pieniądze można mieć też Like'i w konkursach czy zaproszenia na wydarzenia. Oczywiście nigdy nie ma pewności, czy kupuje się faktyczne głosy od prawdziwych osób czy tylko martwe dusze. Cóż, ryzyko handlowe.

Jak się bronić przed spryciarzami, którzy chcą sprzedać Wasze cenne Lubię to? Przede wszystkim uważać, co się klika. Nie dawać się nabierać na żadne nieistniejące bluzy Facebooka, nie oglądać żadnych "niesamowitych zdjęć", których pełno jest w serwisach ze śmiesznymi fotkami.

I przede wszystkim – nie wypełniać żadnych formularzy, które uprawniają Was do odebrania nieistniejącej nagrody. Nie podawać żadnych danych osobowych! Oszuści tylko czekają na to, żeby zgarnąć kasę za Wasze dane.

A jeśli już zdarzyło Wam się popełnić błąd i zostaliście "sprzedani", możecie łatwo odpłacić oszustom pięknym za nadobne. Po pierwsze, trzeba kliknąć na dole po lewej stronie Nie lubię, a następnie Zgłoś: Strona. Otworzy się okno, w którym powinniście wybrać opcję Spam lub oszustwo.

Jeśli administracja Facebooka będzie dostawać dużo takich zgłoszeń, jest szansa na to, że farmy fanów będą znikać. Na razie niestety ten specyficzny biznes ma się bardzo dobrze. Nie ma żadnych przepisów, które czyniłyby go niezgodnym z prawem, dlatego walka z tym procederem prosta nie jest.

Źródło: Interaktywnie

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)