Proteiny z topoli zwiększą wydajność komputerów
To nie jest s-f: naukowcy z uniwersytetu w Jerozolimie chcą zwiększać wydajność komputerów, wbudowując proteiny uzyskane z topoli do układów pamięci urządzeń.
23.07.2010 | aktual.: 11.03.2022 13:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To nie jest s-f: naukowcy z uniwersytetu w Jerozolimie chcą zwiększać wydajność komputerów, wbudowując proteiny uzyskane z topoli do układów pamięci urządzeń.
Rzecz jest o tyle oryginalna w swoim założeniu, iż zwiększenie pojemności pamięci komputerowej opierać się będzie na procesie hybrydyzacji krzemu z proteinami topolowymi. Oczywiście, białka topoli, zanim będzie je można skrzyżować z nanocząstkami krzemu, muszą przejść „lifting” genetyczny – tym już zajmuje się zespół z Uniwersytetu Hebrajskiego. Metodami inżynierii genetycznej umieszcza się nanomolekuły krzemu w rdzeniu proteinowej cząstki i całość wbudowuje w układy pamięci umieszczone na płycie komputerowej.
Wydawać by się mogło, że hybrydyzacja, czyli skrzyżowanie, jest pojęciem, które kojarzy się z ogrodnictwem, rolnictwem i chemią kwantową. Pomysł na zastosowanie w informatyce metody, dzięki której dojdzie do swoistego splecenia właściwości martwych podzespołów i cząstek aktywnych biologicznie, dla niektórych z Was będzie zaskoczeniem. Powód takiego postępowania jest jeden: zmniejszyć wsad fizyczny do komputera, jednocześnie zwiększając pojemność pamięci urządzenia.
Opisywana metoda jest ponoć ekonomicznie opłacalna. Jej twórcy mają nadzieję, że opatentuje ją Yissum – firma zajmująca się na Uniwersytecie Hebrajskim transferem technologii, i z czasem – kto wie- branża komputerowa krzemem i topolami będzie stała.
Źródło: Nanotech-now