Przełomowa aplikacja na ekrany dotykowe – pisanie bez patrzenia [wideo]

Naukowcy z Georgia Tech postanowili zrewolucjonizować technikę pisania na ekranach dotykowych. Koniec z wpatrywaniem się w ekraniki. Idealne rozwiązanie zarówno dla niedowidzących, jak i esemesoholików. Proste, tanie i o krok od pomysłu do przemysłu.

Przełomowa aplikacja na ekrany dotykowe – pisanie bez patrzenia [wideo]
Adam Maciejewski

Naukowcy z Georgia Tech postanowili zrewolucjonizować technikę pisania na ekranach dotykowych. Koniec z wpatrywaniem się w ekraniki. Idealne rozwiązanie zarówno dla niedowidzących, jak i esemesoholików. Proste, tanie i o krok od pomysłu do przemysłu.

Podobno potrzeba wysyłania SMS-ów jest dla niektórych koniecznością na miarę oddychania. Swoją słabostką nadwyrężają cierpliwość przełożonych i fundują sobie opinię osób niezbyt dobrze wychowanych. Teraz będzie można esemesować na zajęciach i spotkaniach patrząc wprost na szefa z miną niewiniątka. Prawie.

Obraz

Aplikacja opracowana przez zespół z Georgia Institute of Technology (potocznie Georgia Tech) wykorzystuje system Braille'a. Z tego powodu aplikacja została nazwana BrailleTouch. Podczas wstępnych badań stwierdzono, że osoby niedowidzące posługujące się brajlem potrafią wpisać do 32 słów/min. z poprawnością 92%. W testach wykorzystano prototypową aplikację na iPhone’a. Skłoniło to naukowców do opracowania dedykowanej aplikacji do pisania na ekranach dotykowych z wykorzystaniem 6 palców. Na tyle prostej, aby można było ją opanować w kilka minut, bez wcześniejszej znajomości brajla.

Obraz

Koordynator projektu, dr Mario Romero tłumaczy, że pisanie brajlem, a jego czytanie to dwie różne kwestie. Czytanie jest o wiele trudniejsze i tę przeszkodę udało się obejść. BrailleTouch daje dźwiękową interakcję urządzenia z piszącym, sygnalizując użytą literę. Dlatego do skrytego esemesowania na konferencjach aplikacja nie bardzo się nadaje. Ale całkowicie eliminuje potrzebę patrzenia na ekran.

Obraz

Inną jej zaletą jest wirtualny, samodzielnie orientujący się ekran bez względu, jak trzymamy naszego smartphone’a. Ukończono już wersje BrailleTouch dla iPhone’a i iPada, trwają prace nad wersjami na Androida. Według informacji opublikowanych przez Georgia Tech aplikacja BrailleTouch będzie typu ‘free open-source’. Z założenia aplikacja ma być alternatywą dla dostępnych na rynku drogich rozwiązań dla osób niedowidzących. Prace nad aplikacją sfinansował amerykański Narodowy Instytut Badań i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (National Institute on Disability and Rehabilitation Research, NIDRR) i Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych (United States Department of Education). Aplikacja została już też doceniona, wygrywając konkurs MobileHCI 2011.

BrailleTouch Helps Visually Impaired Users

Materiały Georgia Tech via ScienceDaily

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
gadżetyrtvkomputery

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.