I ty możesz odczytać alfabet Braille'a

Ten gadżet pozwala na szybsze odczytywanie alfabetu Braila przez osoby niewidome, ale skorzystać mogą z niego też osoby widzące. Na czym polega działanie Snaila?

Snail
Snail
Grzegorz Nowak

08.05.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:42

Ten gadżet pozwala na szybsze odczytywanie alfabetu Braila przez osoby niewidome, ale skorzystać mogą z niego też osoby widzące. Na czym polega działanie Snaila?

Snail
Snail

Na Gadżetomanii nieraz pokazywaliśmy jak gadżety mogą pomóc osobom niepełnosprawnym. Była komputerowa myszka obsługiwana stopą, wózek inwalidzki sterowany mimiką twarzy, modyfikacja Kinecta pomagająca niewidomym, a nawet pomysłowe wykorzystanie kosiarki. Tym razem coś zupełnie innego - urządzenie czytające alfabet Braille'a na głos.

Snail
Snail

Alfabet wymyślony przez Louisa Braille'a jest dla niewidomych jedną z możliwości swobodnego czytania książek. Czasem jednak czytanie dłuższych zdań jest uciążliwe i z pewnością wolniejsze od normalnego - stąd pomysł na Snaila. Przypominający ślimaka gadżet to po prostu czytnik zapisów brajlowskich. Wystarczy przeciągnąć Snaila nad linijką wypukłego tekstu, żeby umieszczona na rolce czuła taśma odczytała pismo. W dowolnym momencie można nacisnąć przycisk i odsłuchać na głos fragmentu tekstu.

Snail
Snail

Zaletami tego pomysłu jest jego prostota, niewielkie rozmiary a także możliwość używania go nawet w bibliotece - dzięki słuchawce Bluetooth. Myślę jednak, że odczytywanie książek przystosowanych dla niewidomych nie jest przełomowym pomysłem. Przecież dziś znacznie łatwiej jest na komputerze odczytać e-booka dzięki syntezatorowi, czy po prostu skorzystać z audiobooka. Ciekawe czy samym osobom niewidomym spodobałby się taki gadżet.

Snail
Snail
Snail
Snail
Snail
Snail

Źródło: yankodesign.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.