"Przez smartfony głupiejemy"! Dlaczego nikt nie pokazuje pozytywnych stron technologii?
Masz smartfona? Uważaj, od niego nie zmądrzejesz - ostrzegają naukowcy. Dlaczego takie głupie badania w ogóle powstają?!
Smartfony i malejące IQ
Smartfony rozleniwiają szare komórki, przez co stopniowo może się zmniejszać poziom inteligencji - alarmują kanadyjscy naukowcy z University of Waterloo, których cytuje tech.pb.pl.
Sprawa jest poważna, bo przecież ze smartfonów korzysta już niemal każdy. A pewnie wielu powie, że naukowcy mają rację, bo ludzie głupieją. Z każdym rokiem jest coraz gorzej - dodadzą starsi z przekonaniem, że to oni należą do “ostatniego mądrego pokolenia”.
No dobrze, ale co w tych smartfonach jest takiego, że stajemy się mniej inteligentni? Kanadyjscy naukowcy wymieniają kilka przyczyn.
Dzięki tym urządzeniom każdy ma pod ręką książkę telefoniczną, notes, internet, nawigację, a to oznacza, że niczego nie musi sobie przypominać czy zastanawiać się, jak trafić w określone miejsce
No tak, oczywiste. Wcześniej jeżeli mieliśmy książkę telefoniczną czy notes, to strasznie się rozwijaliśmy. Za każdym razem nasz mózg miał niesamowite wyzwanie: znaleźć numer do cioci Jadzi i przypomnieć sobie, gdzie mieszkaliśmy trzy lata temu w trakcie wakacji nad morzem. Cóż za rozkosz dla szarych komórek! Ile człowiek świata poznał, jakiej wiedzy liznął!
A dziś? Dziś ma zapisane, poukładane. No w sam raz dla matołów!
Na tym nie koniec: gdy dawniej ktoś miał podjąć jakąś decyzję, musiał analizować sytuację, rozważać różne za i przeciw. Dziś rozwiązania problemu szuka się na forach WWW i w mediach społecznościowych.
Ciekawy jestem, czy kanadyjscy naukowcy sami w to wierzą. Według nich głupieje także ten, kto o porady prosi znajomych. Albo idzie do psychologa. W końcu także idzie na łatwiznę i zamiast “analizować sytuację”, szuka rozwiązania problemu z innymi.
Czy naprawdę ktoś sądzi, że pytanie na forum czy przeczytanie dyskusji rozwiąże nasz problem? Że ludzie po takiej lekturze nie zadają sobie pytań? Nie drążą tematu? Czy sam fakt, że szukają nie jest godny pochwały?
Pokażmy pozytywne strony!
Według “naukowców” - nie.
Uczeni przewidują, że w przyszłości ludzie będą coraz częściej szukali pomocy w gadżetach elektronicznych w codziennych wyborach, nawet gdy wskazówki i informacje stosunkowo łatwo można zdobyć poza siecią.
I co w tym złego? Tak, mogę wyjąć starą mapę i poszukać drogi samemu. To nie jest trudne zadanie. Ale wolę skorzystać z programu, który przy okazji pokaże mi najkrótszą trasę, ciekawe zabytki po drodze i pozwoli ominąć korki. Czy to źle?!
Czasami mam wrażenie, że te wszystkie “krytykujące” technologie badania zlecają ludzie z towarzystwa Kiedyś Było Lepiej. Chcą się dowartościować, poczuć się lepiej, że żyją bez smartfonów i dzięki temu są mądrzejsi?
Dlaczego nie powstają badania dowodzące, że dzięki nowym technologiom zyskujemy. Na przykład - czas. Zamiast grzebać w książce telefonicznej mamy numer pod ręką, dzięki czemu możemy przeczytać tekst w tym złym, głupim Internecie - bo przecież możemy cenne sekundy wykorzystać korzystniej. Dlaczego szukanie porady na forum zawsze jest złe, skoro często w takich dyskusjach biorą udział fachowcy lub osoby doświadczone?
Naprawdę nie wiem, po co takie "badania" powstają i czemu one służą. Może zamiast szukać samych złych stron, warto punktować pozytywy nowych technologii, których przecież nie brakuje. Tylko czy ktoś radosne wnioski naukowców chciałby czytać?