Przeźroczysty i giętki - dwa OLED-y TDK

Firma TDK pochwaliła się dwoma imponującymi rodzajami paneli OLED - giętkim i przeźroczystym. Nie będę ukrywał, że te dwa lubię najbardziej ;)

Giętki OLED TDK
Giętki OLED TDK
Szymon Adamus

Firma TDK pochwaliła się dwoma imponującymi rodzajami paneli OLED - giętkim i przeźroczystym. Nie będę ukrywał, że te dwa lubię najbardziej ;)

Toshiba wycofuje się póki co z OLED-ów i nie ma co liczyć na to, że normalne telewizory oparte na tej technologii będą miały przystępne ceny prędzej niż za 5-10 lat. Ale przyszłość i tak jawi się w bardzo ostrych, giętkich i superfuturystycznych barwach.

Dla przykładu: giętki panel OLED TDK ma zaledwie 0,3 milimetra grubości, waży 1,11 grama w wersji kolorowej i 0,96 g w monochromatycznej. Użycie żywicy jako substratu zwiększa wytrzymałość i pozwala na bezpieczne wyginanie ekranów bez strachu o złamanie. Co prawda panel ma póki co tylko przekątną 3,5 cala i rozdzielczość 256 x 64 pikseli, ale i tak jest bombowy!

Obraz
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2010/10/OLEDTDK02.jpg)

Na pierwszej fotce widać też ekrany półprzeźroczyste. W tym przypadku mamy do czynienia z dwucalowym wyświetlaczem o rozdzielczości QVGA (320 x 240 pikseli). Proces produkcji jest taki sam jak w przypadku giętkich paneli, z tą różnicą, że w tym przypadku substrat jest szklany. Ekran może przepuszczać 50% lub więcej światła.

Czyżbym widział na horyzoncie przeźroczyste komórki?

Źródło: techon

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.