Rewolucja dla cukrzyków? To koniec kłucia

Rewolucja dla cukrzyków? To koniec kłucia

Rewolucja dla cukrzyków? To koniec kłucia
Źródło zdjęć: © Getty Images
Adam Bednarek
14.01.2021 10:14

Statystyki nie kłamią - na cukrzycę w Polsce już chorują miliony osób, a według szacunków liczby będą jeszcze większe. Choroba w znaczący sposób wpływa na życie, jednak za sprawą technologii może być mniej uciążliwa. Japońscy naukowcy znaleźli rozwiązanie.

Do analizy wykorzystuje się glukometr. Umieszcza się kroplę krwi z opuszki palca na końcówkę urządzenia, który po minucie pozwala na odczytanie wyniku. Cały proces jest więc niestety bolesny.

I właśnie to chcą zakończyć japońscy naukowcy.

Już opracowali urządzenie, które na pierwszy rzut oka wygląda jak smartwatch czy fitnessowa opaska. Tymczasem gadżet od badaczy z firmy Quantum Operation Inc. może monitorować poziom cukru bez konieczności nakłuwania palca.

Obraz

Sekret tkwi w opracowanej przez firmę technologii bazującej na spektroskopii. Zróżnicowane techniki spektroskopowe dają możliwość uzyskania różnorodnych informacji o badanej substancji – od jej składu atomowego, przez budowę chemiczną, aż po strukturę jej powierzchni - czytamy na Wikipedii.

Wyniki opaska pokazuje już po 20 sekundach.

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy sprzęt trafi na rynek, a także ile będzie kosztować. Póki co firma z Tokio pochwaliła się prototypem. Niemniej jednak zapowiedź takiej technologii to bardzo dobra wiadomość dla dosłownie milionów Polaków.

WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. W 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował szczegółowy raport o cukrzycy, na którą według danych Funduszu choruje już blisko 3 mln Polaków.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)