Robotyczny pies od Boston Dynamics trafi do Ukrainy. Będzie wykonywać niebezpieczne misje
Serwis Foreign Policy donosi, że Stany Zjednoczone zgodziły się dostarczyć Ukrainie jednego ze swoich dwóch robotycznych psów do usuwania min i innych materiałów wybuchowych. Państwo wciąż eliminuje niezwykle groźne miny, pociski moździerzowe i amunicję kasetową, pozostawioną przez armię Putina, które utrudniają normalne funkcjonowanie w niektórych regionach i stanowią poważne zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia.
23.06.2022 | aktual.: 24.06.2022 10:39
HALO Trust, czyli brytyjska organizacja charytatywna i amerykańska organizacja non-profit, która posiada kontrakty rządowe od USA na pracę w Ukrainie, użyje "Spot'a", czyli robotycznego psa od Boston Dynamics, aby usuwać pociski moździerzowe i amunicję kasetową z obszarów w pobliżu stolicy Kijowa, jak donosi Foreign Policy.
Firma pracuje w Ukrainie od 2016 roku, gdzie zatrudnia około 400 Ukraińców pomagających w realizacji jej zadań. Usuwa materiały wybuchowe, ale też mapuje i oznacza niebezpieczne tereny. Jak donosi Ukrinform, "Spot" ze specjalnym ramieniem zamiast głowy zwiększy bezpieczeństwo 10 zespołów HALO, które zostały rozmieszczone w Buczy i Browarach.
Robotyczny pies od Boston Dynamics ma pomóc we wsuwaniu niewybuchów do specjalnych dołów, w których dokonuje się detonacji min i bomb kasetowych z dala od cywili i budynków mieszkalnych. Zazwyczaj do takich dołów trafiają partie 50 lub 100 niewybuchów.
Robotyczny pies jest łatwy w obsłudze. Został przystosowany do przenoszenia ładunków o masie do 13,6 kg i poruszania się po różnego rodzaju płaszczyznach, w tym również po schodach, żwirze czy w nierównym terenie. Steruje się nim za pomocą aplikacji oraz wbudowanych kamer 360°. Robot zbiera dane z otoczenia za pomocą zamontowanych w nim czujników IoT. Jest też wyposażony w LIDAR. Cena robota to 74 500 dolarów, czyli ponad 332,2 tys. złotych.
Użytkownicy "Spot'a" mogą skorzystać z gotowych rozwiązań z istniejącej sieci zewnętrznych dostawców oprogramowania i sprzętu lub też użyć zestawu Software Development Kit (SDK), aby tworzyć niestandardowe elementy sterujące, programować autonomiczne misje i integrować dane wejściowe czujników z narzędziami do analizy danych.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii