Sceny jak z filmu w Szanghaju. Na ulicach pojawiły się psy‑roboty
W Szanghaju ponownie wprowadzono lockdown, który obejmuje połowę miasta. Decyzja ma związek z nową falą zakażeń koronawirusem i usprawnieniem przeprowadzania masowych testów na COVID-19. Na ulicach pojawiły się robotyczne psy, które mają przypominać mieszkańcom o obowiązujących zasadach i pozostaniu w domu.
Władze Szanghaju zdecydowały, że miasto zostanie podzielone na dwie części. Podział przebiega wzdłuż rzeki Huangpu Jiang. Obecnie lockdownem, który potrwa do końca marca, objęte się dzielnice znajdujące się na wschodnim brzegu. Od 1 do 5 kwietnia lockdown zostanie ustanowiony po drugiej stronie rzeki. Działania mają na celu m.in. sprawne przeprowadzenie testów na COVID-19.
Sceny jak z filmu w Szanghaju
W mieście postawiono punkty kontrolne, a w części objętej lockdownem ograniczono transport publiczny i wprowadzono liczne obostrzenia. O ich przestrzeganiu przypominają robotyczne psy, wyposażone w megafony. Jednego z nich można zobaczyć na nagraniu, które trafiło do sieci i bardzo szybko zyskało dużą popularność. Nie jest to scena z filmu science-fiction, a "nowa" rzeczywistość mieszkańców Szanghaju.
Robotyczne psy nie są niczym nowym w Szanghaju, czy w ogóle w Chinach. Od dawna pojawiają się informacje, że tego typu urządzenia cieszą się sporym zainteresowaniem – nie tylko wśród służb porządkowych, ale także w przypadku zwykłych ludzi. Na początku tego roku The South China Post donosił, że widok ludzi wprowadzających psy-roboty na spacery staje się coraz częstszy, a ludzie decydują się na urządzenie zamiast psa czy kota, które wymagają znacznie więcej uwagi i zaangażowania.
Jednym z popularniejszych psów-robotów jest Spot od Boston Dynamics. Jak opisują go sami twórcy, Spot, ze względu na swoją bezprecedensową mobilność, "umożliwia automatyzację rutynowych zadań kontrolnych i przechwytywanie danych w sposób bezpieczny, dokładny i częsty". Robot jest łatwy w obsłudze. Steruje się nim za pomocą aplikacji oraz wbudowanych kamer 360°. Dodatkowo może przenosić do 14 kg ładunku.
Spot wyposażono w szyny montażowe i specjalne porty do ładowania, dzięki czemu może przenosić różny sprzęt, w tym np. głośniki, które zaobserwowano w Szanghaju. Jego użytkownicy mogą skorzystać z gotowych rozwiązań z istniejącej sieci zewnętrznych dostawców oprogramowania i sprzętu lub też użyć zestawu Software Development Kit (SDK), aby tworzyć niestandardowe elementy sterujące, programować autonomiczne misje i integrować dane wejściowe czujników z narzędziami do analizy danych.