Robotyzacja. Polska daleko w tyle za Czechami i Słowacją
Światowa sprzedaż robotów rośnie w niezwykle szybkim tempie. Niestety, mała w tym zasługa Polski. W robotyzacji przemysłu nasz kraj wypada blado nie tylko na tle potentatów, ale również sąsiadów jak Czechy czy Słowacja.
Z danych Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) z 2018 roku wynika, że sprzedaż robotów stale się zwiększa, osiągając wzrost o 31 proc. w skali roku. Na próżno doszukiwać się jednak udziału Polski w tym zjawisku. Nasz kraj pozostaje daleko w tyle nie tylko za światową czołówką, ale również za sąsiadami, którzy podobnie jak my mają za sobą kilkudziesięcioletni okres komunizmu.
W Polsce na 10 tysięcy pracowników przypadają jedynie 32 roboty. Dla porównania, w Czechach liczba ta wynosi 128, a na Słowacji 135. Najwięcej w robotyzację przemysłu inwestują państwa azjatyckie - Chiny, Japonia czy Korea Południowa to kraje, które notują największy wzrost zakupu maszyn w stosunku do poprzedniego roku.
Zobacz także: Roboty zabierają pracę. Na pierwszy ogień idą sprzątacze
Procesy automatyzacji są nieuniknionym etapem rozwoju przedsiębiorstw związanych z sektorem przemysłowym. Nie oznacza to jednak, że roboty będą stanowić konkurencję dla ludzi na rynku pracy. Pracownicy nie powinni obawiać się o utratę swoich stanowisk, ponieważ jak informuje IFR w swoim rocznym raporcie, im więcej robotów w fabrykach, tym większe wsparcie i odciążanie dla ludzkich rąk.
"Najważniejsze zmiany na rynku robotyki i automatyki związane są z wykorzystaniem informacji w procesach przemysłowych w ramach koncepcji przemysłu 4.0" - informuje Paweł Pacek, wicedyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu.
"Oznacza to, że roboty i inne urządzenia będą coraz częściej wyposażone w sensory pozwalające na zbieranie szczegółowych informacji na temat ich pracy. Dzięki zebranym danym oraz algorytmom sztucznej inteligencji możliwe będzie na przykład przewidzenie awarii urządzenia lub optymalizacja całego procesu produkcji. Obieg informacji oraz komunikacja pomiędzy maszynami w procesach przemysłowych niesie nie tylko korzyści, ale również ryzyka. Z tego powodu kluczowym zagadnieniem dla rozwoju robotyki i automatyki będzie cyberbezpieczeństwo" - dodaje.