Rocket Cargo - transport do 100 ton w dowolne miejsce na Ziemi

Rocket Cargo - transport do 100 ton w dowolne miejsce na Ziemi
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

06.06.2021 14:22, aktual.: 08.03.2022 14:05

Rocket Cargo to program rozwoju lotów kosmicznych, który może zrewolucjonizować podejście do transportu. Planowana pojemność rakiety to 100 ton, a ładunek będzie mogła dostarczyć w dowolne miejsce na ziemi w raptem godzinę.

Według CNBC Pentagon chce wystartować z programem Rocket Cargo, który miałby posłużyć do bardzo szybkiego transportu wielkich ładunków w dowolne miejsce na świecie. Rakiety, które mają powstać w wyniku programu, muszą być wielokrotnego użytku. Celem jest dostanie się w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu godziny i zrzucenie ładunku w postaci odłączanej kapsuły.

Ile kosztować będzie Rocket Cargo?

Program pochłonie ogromne pieniądze. Amerykańskie Siły Powietrzne zażądały 47,9 miliona dolarów w roku finansowym 2022. Budżet ten ma zostać przeznaczony na badania, budowę prototypów, które byłyby testowane w terenie, oraz na wykonywanie symulacji.

W uzasadnieniu prośby o sfinansowanie programu napisano, że projekt pozwoli na zbadanie trajektorii i sposobu lotu dużych rakiet, możliwości na lądowanie rakiet w surowych warunkach oraz na zaprojektowanie i przetestowanie działania odłączanej kapsuły, w której znajdować będzie się ładunek.

Rakieta, która potrafi lądować… Elon Musk?

Jak wiedzą wszyscy fani SpaceX, to właśnie firma Elona Muska pracuje nad rakietą Starship, która z założenia ma być sprzętem wielokrotnego użytku. W dokumencie przedstawionym przez Siły Powietrzne nie ma wymienionej nazwy firmy SpaceX, ale wspomina się o wykorzystaniu komercyjnej, wielomiliardowej inwestycji.

Wizja wprowadzenia w życie Rocket Cargo jest jednak odległa. Rakieta Elona Muska niedawno pierwszy raz zdołała wylądować w jednym kawałku. Inżynierów czeka zatem jeszcze sporo pracy, zanim będą pewni, że jest to w pełni bezpieczny środek transportu.

Drugą kwestią jest fakt, że rakieta Starship nie była projektowana z myślą o odłączanej kapsule. Implementacja tego rozwiązania może wymagać sporo pracy od konstruktorów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)