Rozdzielczość 8K w planetarium

Fani naprawdę wysokich rozdzielczości zamiast kupna telewizora powinni zainwestować w bilety do planetarium Adler w Chicago. Chociaż w Polsce też niedługo będzie ciekawa nowość z tej dziedziny.

Rozdzielczość 8K w planetarium
Szymon Adamus

28.04.2011 08:55

Fani naprawdę wysokich rozdzielczości zamiast kupna telewizora powinni zainwestować w bilety do planetarium Adler w Chicago. Chociaż w Polsce też niedługo będzie ciekawa nowość z tej dziedziny.

Najpierw o Amerykanach, bo w wietrznym mieście niedługo pojawi się prawdziwy huragan. Będzie to Grainger Sky Theater, nowa atrakcja w planetarium Adler z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi.

Grainger Sky Theater wyświetli największy obraz cyfrowy na świecie w ultrawysokiej rozdzielczości przekraczającej 8000 x 8000 pikseli - czytamy w informacji prasowej. To znacznie więcej niż w standardzie kinowym 2k x 4k pikseli, dzięki czemu wyświetlony zostanie obraz, od którego lepsza jest tylko prawdziwa podróż kosmiczna.

Obraz na tradycyjnej kopule 180 stopni zostanie poszerzony o efekty wizualne na podłodze, zamykając symulację w pełnych 360 stopniach.

Niedługo podobne atrakcje będą dostępne w Polsce. W warszawskim Centrum Nauki Kopernik wystartuje w czerwcu planetarium Niebo Kopernika.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/04/CentrumNaukiKopernik4.jpg)

Będzie ono wyposażone w system dźwięku przestrzennego Digital 5.1 Surround Sound, a na kopule o średnicy 16 metrów zostanie wyświetlone 20 milionów gwiazd.

Planetarium wyposażono w cyfrowy system projekcyjny o wysokiej rozdzielczości 12 mln pikseli - to aż 6 razy więcej niż w przypadku standardowej telewizji HD
  • informuje Maciej Ligowski z Działu Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Tak będzie wyglądać planetarium w CNK!

Obraz HD będzie wyświetlany płynnie na całej kopule z dodatkowym wspomaganiem w postaci systemu laserowego z ponad 50 lustrami.

Źródło: engadgetCNK

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.