Sąd zakazał rozpowszechniania RealDVD

Firma RealNetworks (stworzyła ona m.in. RealPlayera) wypuściła na rynek RealDVD - program, który umożliwia kopiowanie płyt DVD bez łamania ich zabezpieczeń. Sąd zakazał sprzedaży aplikacji, uznając, że pozwala ona łamać prawo.

realdvd
realdvd
Mateusz

Firma RealNetworks (stworzyła ona m.in. RealPlayera) wypuściła na rynek RealDVD - program, który umożliwia kopiowanie płyt DVD bez łamania ich zabezpieczeń. Sąd zakazał sprzedaży aplikacji, uznając, że pozwala ona łamać prawo.

Proces ruszył 24 kwietnia br. w sądzie w San Francisco. Wszystko rozpoczęło się od organizacji MPAA (Motion Picture Association of America), która stwierdziła, że użytkownicy RealDVD łamią postanowienia Digital Millennium Copyright Act. Jak twierdzi producent aplikacji, nie łamie ona żadnych zabezpieczeń.

Pojawiły się jednak głosy, które mówią, że MPAA chce spowolnić rozwój rynku. W Sieci krąży sporo programów, które pozwalają łamać zabezpieczenia płyt DVD i nikt nie wytacza spraw przeciwko ich twórcom. Proces mający wyjaśnić, czy legalne jest korzystanie z RealDVD trwa, ale sąd już teraz zakazał rozpowszechniania programu.

W orzeczeniu sądu podkreślono, że RealNetworks nie potrafiło udowodnić, że jej oprogramowanie jest wykorzystywane do celów zgodnych z prawem. Nie zadziałały argumenty o wbudowanym zabezpieczeniu, które nie pozwala stworzyć więcej niż jednej kopii danej płyty oraz to, że główną funkcją RealDVD jest tworzenie kopii legalnie kupionych filmów.

Jak informuje agencja Associated Press, sąd dodał, iż tworzenie oprogramowania pozwalającego łamać zabezpieczenia, jest niezgodne z prawem obowiązującym w USA. Warto dodać, że nie udzielono odpowiedzi na ważne pytanie - czy klienci mają prawo do tworzenia kopii zapasowych kupionych przez siebie płyt DVD?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.