Samochłodzące ubranie - w sam raz na upały [wideo]

Klimatyzacja w domach i samochodach zapewnia przyjemny chłód w najgorętsze dni, jednak kiedy trzeba wyjść na zewnątrz ciężko jest uchronić się przed gorącem. Szczęśliwie pewna firma odzieżowa znalazła rozwiązanie tego problemu.

Samochłodzące ubranie - w sam raz na upały [wideo]
Grzegorz Nowak

Klimatyzacja w domach i samochodach zapewnia przyjemny chłód w najgorętsze dni, jednak kiedy trzeba wyjść na zewnątrz ciężko jest uchronić się przed gorącem. Szczęśliwie pewna firma odzieżowa znalazła rozwiązanie tego problemu.

Columbia to firma znana między innymi z produkcji elektrycznych butów i kurtek, które zapewniają dodatkowe grzanie w czasie zimy. Teraz postanowiła, że trzeba przygotować odpowiednik rewolucyjnej odzieży na najgorętsze miesiące w roku - stąd powstała technologia Omni Freeze Ice.

Materiał stworzony przy jej użyciu przylega do ciała o 35% większą powierzchnią niż większość obecnie używanych. Im większa powierzchnia przylegania, tym łatwiej jest absorbować ciepło wydzielane przez ciało. W tych specjalnych włóknach znajduje się substancja, która wydziela chłód pod wpływem wilgoci. Słowem, jeśli noszący zacznie się pocić, ubranie zareaguje schładzając powierzchnię skóry.

Niestety z uwagi na to, że efekt uzyskiwany jest dzięki reakcji chemicznej nie będzie trwał wiecznie. Jak zapewnia producent ich ubrania będą w stanie zachować właściwości chłodzące przez 50 - 70 cyklów prania. Nie ma ani słowa o tym jak substancja znosi wodę używaną w czasie prania, ale zakładam, że i ten problem został jakoś rozwiązany. Jeśli chcielibyście zakupić takie chłodne wdzianko, niestety muszę was rozczarować - linia ubrań Omni Freeze Ice będzie dostępna dopiero w 2012 roku.

Tymczasem ekipa serwisu Engadget zdołała przetestować rękaw zrobiony za pomocą tej technologii i potwierdza jej niezwykłe właściwości. Poniżej możecie zobaczyć mały test Omni Freeze Ice.

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.