Samochód pozna myśli kierowcy i ułatwi wykonywanie manewrów

Szwajcarscy naukowcy, pracujący nad sterowanymi myślami wózkami inwalidzkimi postanowili znaleźć - wspólnie z Nissanem - nowe zastosowanie dla swoich badań. Wspólnie budują system, pozwalający samochodom przygotować się do czynności, które kierowca dopiero ma zamiar wykonać.

O czym myśli kierowca? (Fot. PopSci.com)
O czym myśli kierowca? (Fot. PopSci.com)
Łukasz Michalik

Szwajcarscy naukowcy, pracujący nad sterowanymi myślami wózkami inwalidzkimi postanowili znaleźć - wspólnie z Nissanem - nowe zastosowanie dla swoich badań. Wspólnie budują system, pozwalający samochodom przygotować się do czynności, które kierowca dopiero ma zamiar wykonać.

Dzięki uwzględnieniu szeregu danych, a w szczególności sygnałów, wysyłanych przez mózg i ciało kierowcy, samochody przyszłości będą mogły przygotować się do manewrów, które kierowca zamierza wykonać.

Zmiana pasa ruchu, zjazd z autostrady czy zmniejszenie prędkości będą odbywały się znacznie płynniej niż dotychczas – zanim kierowca wykona jakąkolwiek czynność, samochód wiedząc o planowanym manewrze będzie mógł np. zwiększyć obroty silnika.

Jak stwierdził profesor José del R. Millán z EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne):

Pomysł polega na połączeniu inteligencji kierowcy i pojazdu w taki sposób, by wyeliminować konflikty między nimi.

Choć słowa o konflikcie pomiędzy kierowcą a samochodem przywodzą na myśl film „Christine” – traktującą o krwiożerczym samochodzie ekranizację powieści Stephena Kinga – to system wspomagający kierowcę może okazać się bardzo praktyczny.

Podstawą systemu ma być mapowanie fal mózgowych kierowcy, co – na obecnym etapie – wydaje się zadaniem karkołomnym ze względu na konieczność wyeliminowania jakichkolwiek niejednoznaczności, zakłóceń czy efektów np. rozproszenia kierującego.

Proces podejmowania decyzji przez samochód ma być ponadto wsparty przez analizę statystyczną, pozwalającą przewidzieć manewry, o których kierowca nie zdążył jeszcze pomyśleć.

Choć założenia projektu przewidują przede wszystkim stworzenie systemu wspierającego działania kierowców, przewiduje się, że znajdzie on również zastosowanie w autonomicznych, poruszających się bez udziału człowieka pojazdach.

Źródło: Popular Science

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.