Samolot z klocków. Tak powstaje Airbus 380, największy samolot pasażerski świata

Airbus A380 to wyjątkowa konstrukcja - elementy samolotu powstają w aż czterech krajach, skąd trafiają do Francji, gdzie następuje ostateczny montaż. Kilkuminutowy film pokazuje, jak wielkim wyzwaniem logistycznym jest budowa tej maszyny i jak powstaje najpojemniejszy samolot pasażerski świata.

Samolot z klocków. Tak powstaje Airbus 380, największy samolot pasażerski świata
Łukasz Michalik

Początki A380 sięgają wczesnych lat 90., gdy konsorcjum Airbus pracowało – wspólnie z Boeingiem – nad samolotem nowej generacji, określanym wówczas skrótem VLCT (Very Large Commercial Transport).

W połowie lat 90. drogi obu konkurentów ostatecznie się rozeszły. Boeing postanowił udoskonalić sprawdzonego Jumbo Jeta, tworząc model Boeing 747-8, a Airbus skupił się na dwupokładowym samolocie, który miał pomieścić rekordową, znacznie większą niż konkurent, liczbę pasażerów.

Maszynę tę nazwano numerem 380, gdzie ósemka stanowi nawiązanie do poprzecznego przekroju kadłuba, który – z powodu dwóch pokładów – wyraźnie zwęża się w połowie wysokości. Airbus 380 wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale i pojemnością. W konfiguracji ekonomicznej jest w stanie pomieścić 853 pasażerów!

Gotowe moduły trafiają do Tuluzy z wielu krajów
Gotowe moduły trafiają do Tuluzy z wielu krajów© Fot. Wikimedia Commons

Dość nietypowy jest również sposób budowy tego samolotu. Ponieważ konsorcjum Airbus tworzy wiele firm lotniczych z różnych krajów Europy, elementy modelu A380 powstają na terenie Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Poszczególne moduły są następnie transportowane do zakładów lotniczych w Tuluzie we Francji, gdzie następuje ostateczny montaż. Poniższy film pokazuje, jak wygląda składanie tak wielkiego samolotu.

A380 assembly (How to build an A-380 7 minutes)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.