Sen o nieśmiertelności. Czy komputer może przechować ludzki umysł na wieki?

Na pytanie, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, transhumaniści odpowiadają: jego świadomość może istnieć dalej w pamięci komputera. Inni, jak miliarder Dmitrij Ickow, chcą stworzyć swój hologram. Czy technologia zapewni ludziom nieśmiertelność?

źródło: www.33rdsquare.com
źródło: www.33rdsquare.com
Olga Drenda

Na pytanie, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, transhumaniści odpowiadają: jego świadomość może istnieć dalej w pamięci komputera. Inni, jak miliarder Dmitrij Ickow, chcą stworzyć swój hologram. Czy technologia zapewni ludziom nieśmiertelność?

Przeniesienie ludzkiej świadomości do komputera to jeden z powtarzających się wątków w literaturze i kinie SF. W nieco zapomnianym już filmie „Kosiarz umysłów” tytułowy bohater za pomocą specjalnie skonstruowanej aparatury i mieszanki substancji psychoaktywnych porzuca ciało i przenosi się do wirtualnej rzeczywistości. W „Dziwnych dniach” z roku 1995 nośniki z ludzkimi przeżyciami i emocjami służą jako narkotyk i rozprowadzane są na czarnym rynku. W „Down and Out in the Magic Kingdom” Cory'ego Doctorowa komputery pozwalają ożywiać umarłych – wystarczy po prostu zrobić swoją kopię zapasową.

Backup umysłu

Prace nad symulacją mózgu trwają już od kilkudziesięciu lat. Największe osiągnięcia na tym polu ma Blue Brain Project, projekt badawczy prowadzony przez zespół naukowców z Lozanny. W roku 2011 badacze za pomocą superkomputera Blue Gene stworzyli symulację około miliona neuronów i miliarda połączeń neuronalnych – odpowiednik mózgu pszczoły. Na przyszły rok planowane jest znacznie bardziej kompleksowe przedsięwzięcie – symulacja mózgu szczura, jednego z najinteligentniejszych ssaków. To wciąż daleko od poziomu skomplikowania ludzkiego mózgu, jednak progres następuje zadziwiająco szybko.

Ja i mój hologram

Miliarder jest optymistą i przekonuje, że powstanie Robo-Dmitrija jest kwestią najbliższych dziesięciu lat, a kolejne dwie dekady przyniosą w pełni skomputeryzowany „nowy gatunek człowieka”.

Pozostaje jednak pytanie, czy Dmitrij 2.0 będzie wciąż tą samą osobą. To paradoks, nad którym głowią się filozofowie, futuryści i badacze sztucznej inteligencji: czy jeśli wymienimy wszystkie części w urządzeniu na nowe, to wciąż będzie ono tym samym urządzeniem?

1:0 dla natury?

Problem transferu umysłu wiąże się jeszcze z innymi dylematami. Informacje z otaczającego świata są dostarczane do mózgu dzięki zmysłom. Cyfrowy umysł, wyabstrahowany z ciała, nie będzie miał takiej możliwości. Qualia (subiektywne własności tego, co odbieramy przez zmysły; jak mówi Daniel Dennett - „to, w jaki sposób rzeczy nam się jawią”) budują nasze doświadczenie, postrzeganie świata, osobistą refleksję, a wreszcie są ważną składową tego, kim jesteśmy. Bez nich cyfrowa nieśmiertelność może być bardzo nieinteresującą perspektywą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.