Seria 500M - mobilna ofensywa Nvidii

Niedawno w jednym z warszawskich hoteli firma Nvidia zorganizowała prezentację nowej serii układów 500M dedykowanych dla komputerów przenośnych. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć przedstawiciela naszej gadżeciarskiej redakcji. Zobaczcie czego dowiedziałem się od wysłanników Nvidii.

GeForce GT 540M
GeForce GT 540M
Jakub Tabaczewski

05.01.2011 22:00

Niedawno w jednym z warszawskich hoteli firma Nvidia zorganizowała prezentację nowej serii układów 500M dedykowanych dla komputerów przenośnych. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć przedstawiciela naszej gadżeciarskiej redakcji. Zobaczcie czego dowiedziałem się od wysłanników Nvidii.

Jak to zwykle bywa na tego rodzaju spotkaniach, przedstawiciele firmy na wszelki sposób starali się przekonać przybyłych redaktorów, że nowe laptopy wyposażone w GeForce'y z serii 500M to najlepszy, najkorzystniejszy i w ogóle jedyny słuszny wybór jaki można podjąć przy zakupie komputera przenośnego. Odkładając jednak propagandę na bok oto czego naprawdę dowiedziałem się na wspomnianym spotkaniu.

ASUS
ASUS

Nowa seria Nvidii oferuje dwie grupy procesorów. Pierwsza obejmująca układy GTX 485M i GTX 470/460M ma stanowić (jak to określono) światową czołówkę laptopów przeznaczonych do grania. Drugą grupę stanowią modele GT 555/550M, GT 540M i GT 525/520M, które dedykowane są nieco mniej wymagającym użytkownikom. Produkty wyposażone w układy z pierwszej grupy mają być dostępne w cenie około 1000 dolarów. Komputery z drugiej grupy mają być nieco tańsze i kosztować około 600 dolarów amerykańskich.

Fujitsu
Fujitsu

Podczas pokazu wspomniano o kilku konkretnych modelach laptopów wyposażonych w układy z serii 500M. Były to Asus N53SV, Acer Aspire 4741G i Fujitsu LifeBook S761. Podano jednak, że w tym roku producenci komputerów przenośnych tacy jak Alienware, Clevo, Dell, Lenovo, Medion, MSI, Samsung, Sony i Toshiba również zapowiedzieli wykorzystanie procesorów z serii 500M w swoich produktach.

3D
3D

Co takiego (poza wysoką wydajnością) zachwalała Nvidia w swoich nowych produktach? Było to wsparcie dla takich technologii jak:

  • NVIDIA 3D Vision, czyli dobrze już znane oglądanie filmów i zdjęć w stereoskopowym trójwymiarze.
  • Pełne wsparcie DirectX 11
  • Wykorzystanie technologii PhysX i CUDA
  • NVIDIA Verde, czyli sterowniki wspierające optymalne działanie i stabilność systemu
Optimus
Optimus

Podczas prezentacji wspomniano również o technologii Nvidia Optimus, która ma zostać wykorzystana w 80% komputerów wyposażonych w procesory z serii 500M. Dla niezorientowanych w temacie wyjaśniam, że chodzi o technologię oszczędzania baterii, która ma umożliwić ponad pięciogodzinny czas pracy laptopa (również podczas grania) bez konieczności doładowywania. Można powiedzieć, że taka obietnica brzmi dumnie.

webGL
webGL

Muszę przyznać, że najbardziej zainteresowała mnie jednak ta część pokazu w której zaprezentowano w jaki sposób seria 500M wspiera pracę przeglądarek internetowych. Prędkość i jakość grafiki wyświetlanej w zwykłym okienku www robiła wrażenie. Daje to nadzieję na to, że w przeciągu najbliższych (powiedzmy dwóch) lat strony internetowe będą mogły być kilkakrotnie bogatsze w treści multimedialne niż są dziś.

Nie będę ukrywał, że na spotkaniu nie można było dowiedzieć się wielu szczegółów technicznych, dlatego też ciężko jest mi powiedzieć czy warto zainteresować się nowymi układami 500M. Z całą pewnością już lada dzień dowiemy się więcej, ponieważ podczas rozpoczynających się jutro targaów CES 2011 Nvidia będzie skłonna ujawnić więcej niż na ubiegłorocznym spotkaniu w Warszawie.

Źródło: nvidia.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.