Sklep Facebooka z aplikacjami już ruszył. Co jest w nim ciekawego?

App Center, czyli zapowiadany szumnie sklep Facebooka z aplikacjami, już jest. Na razie nie ma tam jeszcze zbyt dużo aplikacji, nie wszystkie funkcje też działają. Czym nowe dzieło Facebooka różni się od obecnych już na rynku sklepów, jak Google Play? Czy jest w stanie zagrozić większym konkurentom?

Wielki lajk (Fot. Flickr/Kevin Krejci/Lic. CC by)
Wielki lajk (Fot. Flickr/Kevin Krejci/Lic. CC by)
Michał Michał Wilmowski

App Center, czyli zapowiadany szumnie sklep Facebooka z aplikacjami, już jest. Na razie nie ma tam jeszcze zbyt dużo aplikacji, nie wszystkie funkcje też działają. Czym nowe dzieło Facebooka różni się od obecnych już na rynku sklepów, jak Google Play? Czy jest w stanie zagrozić większym konkurentom?

Po raz pierwszy o App Center pisałem w maju, niemal miesiąc temu. Jak wtedy podałem, w sklepie Facebooka mają się znaleźć starannie wybrane aplikacje od zainteresowanych współpracą deweloperów. Będą one płatne, a społecznościowy gigant zarobi 30% od każdej transakcji.

Na razie nie wszystko jeszcze działa, ale pod adresem Facebook.com/AppCenter Facebook zaprezentował już coś, czego nie musi się wstydzić. Obecnie znajdziemy tu 600 aplikacji. Dla każdego coś miłego: w sklepie Facebooka zaopatrzyć się mogą i użytkownicy Androida, i iOS-a.

Bardzo fajny jest system rekomendacji Facebooka, gdzie mamy nie tylko gwiazdki, ale też od razu wiemy, kto ze znajomych używa danej aplikacji. To oczywiście nic nowego, ale z pewnością przyda się klientom sklepu.

Aplikacje można filtrować według kategorii (Gry, Rozrywka, Muzyka itd.), można sprawdzić, czego używają znajomi, co jest najlepiej oceniane, a co obecnie najmodniejsze. Jest również podział na aplikacje mobilne i dostępne z poziomu przeglądarki. Wszystko jest jasne, proste i przejrzyste.

Fot. Facebook/AppCenter
Fot. Facebook/AppCenter

Na razie Facebook nie sprzedaje aplikacji, a jedynie odsyła do odpowiednich sklepów. Z czasem to się oczywiście ma zmienić. Blogi zajmujące się nowinkami z branży IT donoszą, że jeszcze nie u wszystkich użytkowników App Center w ogóle działa – ja tym razem należę do szczęściarzy, którym udostępniono nową zabawkę od razu.

Ale nawet jeśli Facebook będzie potrzebował jeszcze kilku tygodni na pełny rozruch, to i tak App Center jest projektem ciekawym. Na pozór niczym się nie różni od sklepów Apple'a czy Google'a, ale jeśli Facebook nie popełni błędów, to może być to coś więcej.

App Center oferuje aplikacje na wszystkie platformy – i to jest jego wielka zaleta. Bardzo fajne jest też to, że od razu możemy sprawdzić, z czego korzystają znajomi, jednym kliknięciem, bez wychodzenia z Facebooka można skonsultować się z nimi, czy faktycznie coś warto kupić.

Na razie za wcześnie jest na rozważania, czy Facebook wytnie konkurentów (ach, te 900 mln użytkowników kuszonych codziennie na różne sposoby!), czy może po prostu powiększy rynek aplikacji mobilnych. Na pewno jednak powstało coś, czemu warto poświęcić chwilę uwagi.

Być może faktycznie – tak jak zapowiadają analitycy - Facebook zniknie do 2020 roku, ale na razie ma się całkiem dobrze. Oczywiście, to wciąż tylko serwis społecznościowy, ale niezwykle popularny i znajdujący kreatywne, świeże pomysły na wykorzystanie tej popularności. App Center wygląda właśnie na jeden z tych pomysłów.

Źródło: TechCrunch

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.