Skuteczne szukanie w Google - kilka wskazówek

Słowo "Google" stało się już obecnie synonimem wyszukiwania w Internecie. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, jak z tego potężnego narzędzia skutecznie korzystać.

Skuteczne szukanie w Google - kilka wskazówek
Kira Czarczyńska

Dzisiaj będzie więc kilka podpowiedzi. Być może dla niektórych są one oczywiste, ale mamy tu też nieco początkujących użytkowników.

Słowo "Google" stało się już obecnie synonimem wyszukiwania w Internecie. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą, jak z tego potężnego narzędzia skutecznie korzystać.

Dzisiaj będzie więc kilka podpowiedzi. Być może dla niektórych są one oczywiste, ale mamy tu też nieco początkujących użytkowników.

Kilka informacji wstępnych

Zanim zaczniemy wyszukiwać, warto poznać kilka zasad:

  • Google wyszukuje tylko te strony, w których występują wszystkie wymienione przez nas słowa. Jeżeli więc podamy ich więcej, w naturalny sposób zawęzi to wyniki wyszukiwania.
  • Google nie rozróżnia małych i dużych liter, nie trzeba więc się nimi przejmować i sprawdzać, czy pisząc Kasia Kowalska dostaniemy to samo, co przy frazie kasia kowalska.
  • Google jest wrażliwy na literówki. Przy bardziej oczywistych podpowiada nam nawet, gdzie mógł wystąpić błąd pisowni. Jeśli wyników jest dziwnie mało, sprawdźmy jeszcze raz, co dokładnie wpisaliśmy.
  • Podczas wyszukiwania pomijane są \popularne słowa\
  • czyli takie wyrazy, jak \i\
  • \oraz\
  • \lub\
  • i tym podobne.

Skoro znamy już kilka podstaw, można przejść do opcji pozwalających na bardziej skuteczne wyszukiwanie - i docieranie do lepiej pasujących wyników.

Najważniejsze operatory

Zawęzić wyniki wyszukiwania można również stosując dostępne operatory.

  • cudzysłów - Google wyszuka nam wszystkie wpisane wyrazy w podanej przez nas kolejności (dokładnie wpisaną całą frazę), jeśli ujmiemy je w cudzysłów.
  • plus - Jak wspomniałam, wyrazy często używane są pomijane przez Google. Można jednak zaznaczyć, że dane słowo musi się znaleźć w wyszukanych stronach - dodajemy wówczas do niego +\
  • np. tak: placki +przepis
  • minus - Przydaje się, kiedy chcemy znaleźć słowo mające kilka znaczeń lub powiązane z kilkoma innymi słowami. Szukając np. słowa \proces\ znajdziemy i procesy sądowe, i technologiczne. Jeżeli chcemy się pozbyć tych drugich, używamy właśnie minusa: proces -technologiczny
  • OR - Używamy, kiedy chcemy wyszukać jedno lub drugie ze słów, bez warunku, że oba mają być na stronie - np.: lato OR zima

Jest jeszcze kilka możliwości wyszukiwania, których można użyć kiedy dość dobrze wiemy, jaki wynik chcemy dostać.

Szukanie dokładnie określone

Google oferuje jeszcze wyszukiwanie:

  • na konkretnej stronie - site: - np.: site:wp.pl
  • konkretnego rodzaju pliku - filetype: - np.: filetype:doc
  • adresów z określonym słowem - inurl: - np.: inurl:auto

A na koniec: nie każdy wie, ale wpisując w Googlach jakiekolwiek zadanie matematyczne i klikając "Szukaj w Google" - dostaniemy konkretny wynik działania.

Użyć możemy: + (plus), - (minus), * (mnożenie), / (dzielenie), ^ (potęga).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.