SMART METL - rower z oponami bez powietrza. To wynalazek NASA

Firma SMART zapowiada, że wprowadzi na rynek "kosmiczny" rower METL. Zostaną w nim zastosowane opony, które nie wymagają powietrza. To technologia, którą pierwotnie stworzono w NASA Glenn Research Center i jest obecnie wykorzystywana w kołach łazika Perseverance na Marsie.

Rower SMART METL
Rower SMART METL
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe SMART
Oskar Ziomek

20.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:21

Sam rower również powstaje przy współpracy z NASA. Zostanie wyposażony w opony wykonane w tej samej technologii, co koła współczesnego łazika z Marsa. Chodzi o wyeliminowanie typowej opony czy dętki i zastosowanie gęstej siateczki z materiału NiTinol+. Ma on wytrzymałość tytanu, a jednocześnie zapamiętuje kształty. W taki sposób nie da się "złapać kapcia".

Dzięki temu opona roweru nie wymaga pompowania, bo w praktyce tworzy ją swego rodzaju wytrzymała skorupa. Poza tym, że technologia ta jest dosłownie kosmiczna i wydaje się wyjątkowo ciekawa, rodzi równocześnie wiele wątpliwości. Na tym etapie nie wiadomo między innymi na ile łatwy będzie proces zakładania opony na obręcz, ale z drugiej strony w czasie eksploatacji może nigdy nie być potrzeby, by ją zdejmować - w końcu nie będzie nigdy wymagać łatania.

Porównanie opony roweru METL ze "standardową"
Porównanie opony roweru METL ze "standardową"© Materiały prasowe SMART

Twórcy nie mają wątpliwości, że opisywana technologia będzie przełomem na rynku. "Rowerzyści nie będą mogli się doczekać, aby wypróbować te fajnie wyglądające, kosmiczne opony METL, których po prostu nie da się przedziurawić" - powiedział wprost Earl Cole, dyrektor generalny The SMART Tire Company. Jak podano w informacji prasowej, opisywane opony mają trafić na rynek na początku 2022 roku.

Oponę METL tworzy specjalna "siateczka"
Oponę METL tworzy specjalna "siateczka"© Materiały prasowe SMART

Twórcy podkreślają, że rowerowe opony METL pojawią się na rynku szybciej, niż analogiczne modele stworzone z myślą o samochodach. Choć wprost nie mówi się, że takie powstaną, wspomniane oświadczenie sugeruje, że w końcu i takie modele trafią na rynek. Opony, których nie da się przedziurawić mogą się przydać w pojazdach przede wszystkim leśnikom czy budowlańcom.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.