Statki kosmiczne śmierdzą, a załogi strajkują. Tego nie ogłoszą w oficjalnych komunikatach

Oficjalne komunikaty milczą na temat wielu ciekawych kwestii. Czy astronauci kiedykolwiek zastrajkowali na orbicie? Jak wymiotują? I z czym kojarzy się zapach rosyjskiej stacji kosmicznej?

Astronauta Mike Fossum w czasie konserwacji manipulatora Canadarm2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Astronauta Mike Fossum w czasie konserwacji manipulatora Canadarm2 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Źródło zdjęć: © Fot. NASA
Łukasz Michalik

Fakty o misjach kosmicznych, których nie znajdziemy w oficjalnych komunikatach

Kosmos wywołuje mdłości

Na tę okazję statki kosmiczne wyposażone są w specjalne worki z dołączonymi do nich ręcznikami. Po zwymiotowaniu do worka można od razu wytrzeć ręcznikiem usta i również umieścić go w worku.

How To Barf, Puke, Vomit In Space | Video

Statki kosmiczne śmierdzą

Wyjątkowo mocno śmierdziało w wahadłowcach, gdzie na małej przestrzeni przebywało do siedmiu osób, korzystających z jednej toalety.

Stacja MIR śmierdziała jak piwnica babci

Jeden z amerykańskich astronautów tak podsumował wizytę na nieistniejącej już, rosyjskiej stacji kosmicznej: „Zapach pleśni, wilgotno i ciemno.”

Nie śmierdzi na ISS

To opinia kosmicznego celebryty, Chrisa Hadfielda, który podkreśla, że ISS ma bardzo sprawny system wentylacyjny, a stosunkowo nieliczna załoga ma do dyspozycji dużą przestrzeń.

Powrót na Ziemię bywa trudny

Powód? Dla jednych – jak pierwsza, chińska taikonautka Yi So-yeon - sława, a dla innych hałas, powodowany obecnością innych ludzi i uniemożlwiający skupienie.

Spadające gwiazdy przerażają

Chris Hadfield: „To coś, czym nie możesz sterować, coś, co może cię zabić i zniszczyć statek w mgnieniu oka.”

Muzyka jako budzik

Astronautów zazwyczaj budzi muzyka, a repertuar z reguły dobierają pozostałe na Ziemi rodziny. Scott Parazinski budził się na ISS w rytm „Marsza imperialnego” z Gwiezdnych wojen.

W czasie misji kosmicznej można urosnąć o kilka centymetrów

Ze względu na mikrograwitację zwiększają się odstępy pomiędzy kręgami, ale powrót do normalnego wzrostu jest bardzo bolesny i związany z dotkliwymi bólami kręgosłupa.

Źródło: Xexe/Joemonster

ESA Moon Challenge - HECATE (Winning Team!)

Zespół z Politechniki Wrocławskiej awansował do finału konkursu HECATE, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem konkursu jest zaprojektowanie załogowej i bezzałogowej misji na Srebrny Glob, a jeden ze scenariuszy zakłada przebywanie astronautów na stacji kosmicznej i zdalne prowadzenie badań na powierzchni Księżyca.

Projekt HECATE zakłada wysłanie kilku rakiet w przestrzeń kosmiczną, które następnie połączą się, tworząc stację za orbitą Księżyca. W jej wnętrzu ma pracować czterech astronautów, którzy spędzą tam kilkaset dni. Będą operować czterema łazikami marsjańskimi wysłanymi na księżyc dwoma lądownikami.

Spośród kilkudziesięciu uczestników do finału konkursu awansowany trzy zespoły, w tym drużyna z Polski. Zwycięzcy otrzymają propozycję współpracy przy organizowanych przez ESA projektach kosmicznych.

Chiny testują wielki sterowiec stratosferyczny

Stratosfera to warstwa atmosfery, rozciągająca się od około 10 do 55 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Plany wykorzystania tej przestrzeni snuje wiele firm, jak m.in. Facebook czy Google. Ten pierwszy z myślą o eksploatacji stratosfery buduje wielkie drony, a Google planuje umieścić tam balony, będące latającymi punktami dostępu do Internetu.

Własne plany wykorzystania stratosfery snują również Chiny. Niedawno odbył się test chińskiego sterowca stratosferycznego. Obiekt ma 75 metrów długości i 22 wysokości, a zamontowane na kadłubie panele czynią go jedną z największych maszyn zasilanych energią słoneczną.

Ciekawą właściwością sterowca jest to, że na odpowiedniej wysokości zmienia swoje położenie z poziomego na pionowe. W czasie pierwszej misji wzniósł się na około 20 kilometrów. Docelowo ma przebywać w stratosferze do pół roku bez lądowania.

Źródło: Kosmonauta

W 2017 prywatna firma SpaceX rozpoczyna załogowe misje kosmiczne

Statek kosmiczny Dragon
Statek kosmiczny Dragon© Fot. America Space

Założona przez Elona Muska, prywatna firma kosmiczna SpaceX, obsługiwała do tej pory jedynie loty bezzałogowe, pełniąc rolę kosmicznego dostawy, zaopatrującego ISS we wszystko, co niezbędne do jej działania.

Finał prac nad załogową wersją statku kosmicznego pozwolił firmie na podpisanie kolejnego kontraktu – w 2017 roku rozpoczną się, po raz pierwszy w historii, załogowe, prywatne misje kosmiczne.

Gwynne Shotwell, COO w SpaceX:

Gdy załogowa wersja kapsuły Dragon zabierze astronautów na stację kosmiczną w 2017 roku, będą oni podróżowali w najbezpieczniejszym i najbardziej wiarygodnym statku kosmicznym w historii. Jesteśmy dumni, że możemy rozwijać tą technologię dla NASA i całego kraju.

Do sukcesów SpaceX należy także dodać nowe zamówienie z Pentagonu – amerykańska armia zamówiła u prywatnego operatora kosmicznego umieszczenia w 2018 roku na orbicie nowego satelity GPS. Jedną z przyczyn przekazania zamówienia do SpaceX jest fakt, że konkurencyjna firma, United Launch Alliance, korzystała w czasie misji z rosyjskich silników rakietowych. Po zmianach w amerykańskim prawie nie można ich stosować w czasie misji wojskowych.

Pierwszy strajk w czasie misji kosmicznej

Stacja kosmiczna Skylab
Stacja kosmiczna Skylab© Fot. NASA

Problemy pomiędzy pracodawcami i pracownikami zdarzają się nie tylko na Ziemi. Do konfliktu doszło również w czasie jednej z misji kosmicznych – zorganizowanej jesienią 1973 roku wyprawy Skylab 4.

Przyczyną problemów okazał się niemożliwy do utrzymania, błędnie zaplanowany harmonogram misji. Jego twórcy założyli, że astronauci będą pracować przez 16 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu, a taki reżim utrzyma się przez całą, trwająca 84 dni misję. Szybko okazało się, że jest to nierealne, a narastające opóźnienia sprawiły, że kontrola misji zaproponowała załodze, by ta pracowała w czasie przeznaczonym na posiłki i odpoczynek.

W rezultacie astronauci wyłączyli wszystkie systemy komunikacyjne i przez dobę nie nawiązywali żadnego kontaktu z Ziemią. Kontrola misji uległa strajkowi – sztywny harmonogram zastąpiono dzienną listą zadań, których kolejność wybierali sobie sami astronauci. Po powrocie na Ziemię załoga została jednak ukarana – nikogo z 3-osobowej załogi nie wysłano ponownie w Kosmos.

Źródło: Florydziak

Jak powstawała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna?

ISS ma już 15 lat, albo raczej od 15 lat przebywa na niej stała załoga. Stacja nie od początku miała obecną formę. Jak wyglądała jej budowa i dołączanie kolejnych modułów? Pokazuje to krótki, udostępniony przez NASA film.

Station Assembly Animation

Mgławica Carina

Mgławicy Carina
Mgławicy Carina© Fot. NASA

Jak zwykle na zakończenie piękna fotka. Tym razem zdjęcie Mgławicy Carina, wykonane przy pomocy teleskopu Hubble'a. Do zobaczenia za tydzień!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.