Strzeż się błędów przy wyborze karty graficznej

Strzeż się błędów przy wyborze karty graficznej

Strzeż się błędów przy wyborze karty graficznej
Łukasz Rzedzicki
03.02.2009 12:00, aktualizacja: 20.02.2020 13:30

Karta graficzna jest integralną częścią każdego komputera. Przed dylematem wyboru karty graficznej stają głównie zapaleni gracze oraz profesjonalni graficy. Problem zakupu akceleratora nie istnieje dla zwykłego internauty. Jaki model wybrać? Ile pamięci podręcznej powinna mieć nowoczesna karta graficzna? Zapraszam do poradnika.

Co to jest karta graficzna?

Karta graficzna jest to podzespół, bez którego komputer nie mógłby działać. Jest typem karty rozszerzeń, która odpowiada za renderowanie grafiki na ekranie monitora. Jest to graficzny mózg wykonujący skomplikowane matematyczne obliczenia i przesyłający jak nerw wzrokowy obraz do monitora.

Jak wybrać kartę graficzną?

Krok 1

Oczywiście na początku musimy się zastanowić jak dużą kwotę, przeznaczymy na zakup nowej karty graficznej. Najtańsze modele możemy kupić już za 150 zł. Jednak do nowych gier nie bardzo się one nadają. Zapewnią, co najwyżej niskie detale. Droższe modele to segment middle-end i karty w cenie 350-700 zł. Najdroższe modele kosztują nawet 1500-2000 zł i zapewniają najwyższe detale i rozdzielczości, efekty filtrowania oraz wygładzania krawędzi zapewniając przy tym idealnie płynny obraz.

Krok 2

Przed zakupem karty graficznej należy sprawdzić, jaki slot karty graficznej posiadamy w naszym komputerze. Nowe komputery i laptopy posiadają złączę PCI Express, natomiast starszy standard to AGP. PCI-E to obecnie najnowsze i najszybsze złącze.

Krok 3

Marka i producent. Obecnie na rynku dominują dwie marki. Firma NVIDIA oraz ATI przejęte przez AMD. Te dwie firmy dostarczają płytki PCB i procesory graficzne firmom, które zajmują się produkcją kart graficznych. Są to przykładowo Asus, Gigabyte, Sapphire, HIS, MSI, Galaxy, BFG czy Palit. W zależności od firmy cena tej samej karty może się różnić. Najlepsi producenci oferują podkręcone modele kart graficznych, wysokiej jakości wydajne i ciche chłodzenie czy wyżej taktowane i nowe typy pamięci na karcie. Do elity zaliczają się na pewno Asus, Gigabyte, Galaxy, ZOTAC czy BFG.

Nie oznacza to jednak, że inni producenci produkują sprzęt słaby. Wręcz przeciwnie Ci mniej znani i lubiani oferują często nieco bardziej ubogi, ale równie szybki i sporo tańszy sprzęt. Najlepiej jest przeglądać fora internetowe w poszukiwaniu ciekawych okazji.

Krok 4

Wybranie konkretnego modelu często jest trudne. Na rynku jest cała masa produktów różniących się znaczkami, symbolami, a nawet pojedynczymi literkami. Ta jedna literka w wielu przypadkach oznacza przepaść wydajnościową, jaka różni dwa modele. Za producentami kart graficznych nie łatwo też nadążyć. Nie ma miesiąca, w którym nie wyszedłby jakiś nowy model grafiki. Jest jednak kilka cech, po których możemy dojść do konkretnego wyboru.

Zakładając, że znamy nasz przedział cenowy, kierujmy się następującymi zasadami.

  • Nowoczesna karta graficzna powinna mieć jak najwięcej podręcznej pamięci. Co najmniej 512 MB.
  • Karta graficzna z 512 MB 256bit będzie dużo lepsza od wersji 1GB 128bit. Szyna pamięci podawana w bitach ma równie duże znaczenie jak ilość pamięci.
  • Taktowanie procesora: porównując karty, szukajmy modelu z jak najwyższym taktowaniem (podawane w MHz)

-Liczba potoków renderujących (ROP), ilość jednostek PixelShader, ilość jednostek VertexShader: im jest ich więcej, tym lepiej odgrywają one bardzo duże znaczenie, nawet większe niż ilość zainstalowanej pamięci.

Polecane tematy:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)