Stworzyli najtwardsze szkło świata. Jest w stanie zarysować diament

Międzynarodowy zespół naukowców stworzył materiał podobny do szkła, który jest w tanie zarysować diament. Badacze twierdzą, że może mieć on szereg zastosowań.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images/Dan Kitwood
Adam Gaafar

11.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:53

Uczeni twierdzą że stworzony przez nich materiał amorficzny (nazwano go AM-III) jest dotąd najtwardszym tego typu. Do jego powstania doprowadził zespół naukowców z Chin, USA, Szwecji, Niemiec i Rosji pod kierunkiem Tiana Yongjuna z Yanshan University. Twórcy AM-III opisują go jako „ultratwardy, ultramocny, półprzewodnikowy syntetyczny węgiel”.

Naukowcy wspoinają, że do powstania materiału doprowadziło kruszenie pod wysokim ciśnieniem cząsteczki węgla, znanej jako C60 i poddawaniu jej działaniu bardzo wysokich temperatur. Produkt uzyskał 113 gigapaskali w teście twardości Vickersa, co jest znacznie lepszym wynikiem od tego, który osiągają naturalnie występujące diamenty (70-100 gigapaskali). Oznacza to, że materiał jest w stanie zarysować ich powierzchnie.

Zastosowanie twardego szkła

Mimo to AM-III nie jest twardszy od każdego rodzaju diamentu, gdyż niektóre z nich osiągają nawet 150 gigapaskali. Jego właściwości mogą być jednak niezwykle cenne w różnych sektorach.

Naukowcy nie określili dokładnie, jakie może być zastosowanie materiału, ale twierdzą, że może być używany m.in. w elektronice. Serwis South China Morning Post zwraca z kolei uwagę, że materiał działa jak półprzewodnik, co może znaleźć interesujące zastosowanie w fotowoltaice.

AM-III mógłby zostać również wykorzystany do produkcji kuloodpornych szyb, gdyż jest znacznie bardziej wytrzymały niż obecnie występujące produkty tego typu (może być od nich nawet 20-100 razy twardszy).

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.