Switchblade 300 - latające "oko śmierci". Na kogo spojrzy, ten po chwili wybucha

Ukraińskie Ministerstwo Obrony chwali się udanymi atakami z wykorzystaniem dronów kamikadze Switchblade 300. Amunicja krążąca to broń której dostawy do Ukrainy na wiosnę 2022 r. łączyły się ze sporymi oczekiwaniami, jednak frontowe realia szybko zweryfikowały jej faktyczną przydatność.

Dron Switchblade 300 w pojemniku startowym
Dron Switchblade 300 w pojemniku startowym
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Ukrainy
Łukasz Michalik

08.10.2022 | aktual.: 09.10.2022 10:29

Początkowo mogło wydawać się, że Switchblade 300 jest bronią idealną. Dane techniczne tej amunicji krążącej prezentują się bardzo dobrze.

Pewne wątpliwości mogła jednak budzić niewielka liczba materiałów, potwierdzających udane użycie amerykańskiej broni przez Ukraińców. Filmy, przedstawiające ataki z wykonaniem Switchblade 300, choć były publikowane, trafiały do sieci społecznościowych raczej rzadko.

Polskie drony odporne na zakłócenia

Choć w oficjalnych przekazach amerykańskie drony były chwalone, nieoficjalnie wskazywano na ich mankamenty, jak m.in. znaczą podatność na rosyjskie zakłócenia.

Warto podkreślić, że chodziło o warunki, w których z powodzeniem stosowano polską amunicję krążącą Warmate. Ta okazała się dostosowana przez polskiego producenta do rosyjskiego przeciwdziałania, które na Warmate’ach nie robiło większego wrażenia.

Ataki dronów Switchblade 300

W ostatnim czasie ukraińskie Ministerstwo Obrony i Dowództwo Wojsk Specjalnych ponownie zaczęły publikować filmy z wykorzystaniem amunicji krążącej Switchblade 300. Strona ukraińska zaznacza, że to broń nadająca się przede wszystkim do atakowania grup nieosłoniętych żołnierzy, która raczej nie sprawdzi się w uderzeniach na umocnione cele czy pojazdy opancerzone.

Mimo to są dostępne filmy pokazujące udane ataki z wykorzystaniem Switchblade’a, przeprowadzone nawet na tak solidne cele, jak czołgi. Ukraińcy podkreślają przy tym kluczowe atuty amerykańskiej broni, jak m.in. możliwość kierowania nią z innego miejsca, niż została wystrzelona.

Warto zauważyć, że obok Switchblade’a 300, będącego w gruncie rzeczy odpowiednikiem latającego pocisku z granatnika, do Ukrainy została dostarczona także cięższa wersja tej broni – Switchblade 600. Jej przeznaczeniem jest zwalczanie pojazdów opancerzonych.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.