Switchblade 300 - latające "oko śmierci". Na kogo spojrzy, ten po chwili wybucha

Switchblade 300 - latające "oko śmierci". Na kogo spojrzy, ten po chwili wybucha

Dron Switchblade 300 w pojemniku startowym
Dron Switchblade 300 w pojemniku startowym
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Obrony Ukrainy
Łukasz Michalik
08.10.2022 14:27, aktualizacja: 09.10.2022 10:29

Ukraińskie Ministerstwo Obrony chwali się udanymi atakami z wykorzystaniem dronów kamikadze Switchblade 300. Amunicja krążąca to broń której dostawy do Ukrainy na wiosnę 2022 r. łączyły się ze sporymi oczekiwaniami, jednak frontowe realia szybko zweryfikowały jej faktyczną przydatność.

Początkowo mogło wydawać się, że Switchblade 300 jest bronią idealną. Dane techniczne tej amunicji krążącej prezentują się bardzo dobrze.

Pewne wątpliwości mogła jednak budzić niewielka liczba materiałów, potwierdzających udane użycie amerykańskiej broni przez Ukraińców. Filmy, przedstawiające ataki z wykonaniem Switchblade 300, choć były publikowane, trafiały do sieci społecznościowych raczej rzadko.

Polskie drony odporne na zakłócenia

Choć w oficjalnych przekazach amerykańskie drony były chwalone, nieoficjalnie wskazywano na ich mankamenty, jak m.in. znaczą podatność na rosyjskie zakłócenia.

Warto podkreślić, że chodziło o warunki, w których z powodzeniem stosowano polską amunicję krążącą Warmate. Ta okazała się dostosowana przez polskiego producenta do rosyjskiego przeciwdziałania, które na Warmate’ach nie robiło większego wrażenia.

Ataki dronów Switchblade 300

W ostatnim czasie ukraińskie Ministerstwo Obrony i Dowództwo Wojsk Specjalnych ponownie zaczęły publikować filmy z wykorzystaniem amunicji krążącej Switchblade 300. Strona ukraińska zaznacza, że to broń nadająca się przede wszystkim do atakowania grup nieosłoniętych żołnierzy, która raczej nie sprawdzi się w uderzeniach na umocnione cele czy pojazdy opancerzone.

Mimo to są dostępne filmy pokazujące udane ataki z wykorzystaniem Switchblade’a, przeprowadzone nawet na tak solidne cele, jak czołgi. Ukraińcy podkreślają przy tym kluczowe atuty amerykańskiej broni, jak m.in. możliwość kierowania nią z innego miejsca, niż została wystrzelona.

Warto zauważyć, że obok Switchblade’a 300, będącego w gruncie rzeczy odpowiednikiem latającego pocisku z granatnika, do Ukrainy została dostarczona także cięższa wersja tej broni – Switchblade 600. Jej przeznaczeniem jest zwalczanie pojazdów opancerzonych.

Łukasz Michalik, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)