Szyba, która da prąd. Pracują nad nią Polacy. Już zbierają nagrody
04.03.2020 13:16, aktual.: 04.03.2020 13:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Elon Musk ma solarne dachówki, natomiast Polacy pracują nad oknem, które będzie działać jak panel fotowoltaiczny. Chociaż masowa produkcja jeszcze nie ruszyła, projekt już zgarnia pierwsze nagrody.
Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych otrzymała nagrodę za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju na gali konkursu Polski Produkt Przyszłości.
- Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd - wyjaśnił w rozmowie z PAP Life Dawid Cycoń, prezes ML System.
Nowoczesne polskie szyby mają też ochronić dom lub samochód przed przegrzaniem. Co za tym idzie, teoretycznie niepotrzebna będzie klimatyzacja, która przecież jest bardzo szkodliwa dla środowiska.
Jak zapewnia producent, w przypadku szyb z powłokami na bazie kropek kwantowych nieistotny jest kąt padania światła. Dlatego polski patent można wykorzystać w pionowych budynkach czy też mniejszych pojazdach, jak właśnie samochody.
Jesteśmy coraz bliżej sytuacji, gdy cały dom będzie w stanie wytwarzać energię. Nie tylko ML System jest polską firmą, która chce, aby niemal każdy mógł pozbyć się rachunków za prąd.
Polska szyba zgarnia już prestiżowe nagrody, ale do masowej produkcji jeszcze daleko. Według zapowiedzi ta ma ruszyć najwcześniej w przyszłym roku. Nie oznacza to jednak, że projekt działa wyłącznie w teorii. Instalacja sprawdza się w budynku firmy w Zaczerniu.
źródło: regiony.tvp.pl