Telefon w TV, czyli ciekawe rozwiązanie Biscotti
Jak obiecałem, tak czynię. Od dziś codziennie będę prezentował najciekawsze, moim zdaniem, produkty wyróżnione przez jury tegorocznego CES Innovations. Na początek bardzo fajna zabawka umożliwiająca przekształcenie każdego telewizora w multimedialny telefon.
14.11.2011 05:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak obiecałem, tak czynię. Od dziś codziennie będę prezentował najciekawsze, moim zdaniem, produkty wyróżnione przez jury tegorocznego CES Innovations. Na początek bardzo fajna zabawka umożliwiająca przekształcenie każdego telewizora w multimedialny telefon.
Biscotti w Europie kojarzy się właściwie tylko z jednym - włoskimi ciasteczkami czy tostami. Nie wiem, nie jestem ekspertem kulinarnym. Jednak w USA Biscotti to nazwa firmy, która stworzyła bardzo ciekawy gadżet. Biscotti TV Phone to przystawka do telewizora wyposażonego w złącze HDMI umożliwiająca prowadzenie rozmów telefonicznych poprzez bramki VoIP bezpośrednio na ekranie telewizora i, co najważniejsze, podczas oglądania programu telewizyjnego w tle.
Urządzenie jest wyjątkowo proste w instalacji. Na tylnym panelu ma tylko trzy złącza - zasilanie oraz wejście i wyjście sygnału HDMI. Wpina się je pomiędzy telewizor a dowolne urządzenie podłączone do niego przez HDMI. Z Internetem komunikuje się za pomocą Wi-Fi w standardach 802.11 b/g/n.
Aby możliwe było prowadzenie rozmów wideo, urządzenie wyposażono w kamerę o rozdzielczości 5 megapikseli oraz mikrofon o wysokiej czułości. Pozwala to na osiągnięcie rozdzielczości wideo nawet do 720p w kompresji H.264 oraz dźwięku max. 16 kHz. Możliwości zależą oczywiście od prędkości połączenia internetowego, jakim dysponujemy. TV Phone obsługiwany jest małym i smukłym pilotem.
Urządzenie ma zaimplementowany własny protokół VoiP, ale może również korzystać z Google Talk, co czyni je właściwie uniwersalnym i możliwym do wykorzystania na całym świecie. Menu ekranowe wydaje się dość intuicyjne. Jasny i przejrzysty podział kontaktów, wiele możliwości sortowania, rozbudowana lista opcji do konfiguracji.
Produkt jak na razie dostępny jest na rynku amerykańskim w cenie 199 dolarów. Miejmy nadzieję, że po oficjalnym nagrodzeniu na targach CES w styczniu pojawi się również w Europie albo przynajmniej jakaś inna firma wykorzysta pomysł i udostępni go w naszym kraju. VoIP w Polsce jest bardzo marginalnym sposobem porozumiewania się, a szkoda, bo przy obecnych prędkościach Internetu jest bardzo dobrą alternatywą dla typowych telefonów. Przede wszystkim jest to darmowa forma komunikacji. Na naszym rynku w tej niszy zadomowił się Skype. Istnieją rozwiązania na TV umożliwiające komunikację w ten właśnie sposób, ale porównując ceny sprzętu (wybrane modele TV, dedykowane kamery), Biscotti wygrywa.
Źródło: Biscotti