Telewizja w Internecie. Oglądaj filmy i programy na ekranie komputera
Model informowania i rozrywki oferowany przez telewizję jest równie anachroniczny jak saturatory, Fiaty 125p i walkmany Kajtek. Jeśli nawet chcemy obejrzeć jakiś program, nie musimy włączać telewizora. Sprawdź, w jaki sposób możesz oglądać telewizję w Sieci.
18.07.2011 | aktual.: 14.01.2022 13:05
Model informowania i rozrywki oferowany przez telewizję jest równie anachroniczny jak saturatory, Fiaty 125p i walkmany Kajtek. Jeśli nawet chcemy obejrzeć jakiś program, nie musimy włączać telewizora. Sprawdź, w jaki sposób możesz oglądać telewizję w Sieci.
Choć telewizja próbuje bronić się, oferując – zazwyczaj w ramach płatnych kanałów – ciekawe filmy i programy to treści dostępne za darmo dla szerokiej publiczności pozostawiają z reguły wiele do życzenia.
Jeśli jednak chcesz zobaczyć coś z oferty telewizyjnej, nie musisz nawet włączać telewizora. Coraz więcej programów jest dostępnych również w Internecie. Słowo „programów” nie pojawiło się tu przypadkiem.
Zostawiając na boku kwestie etyczne i prawne możemy przyjąć, że jedyne atrakcyjne treści, jakie może zaoferować telewizja, to produkowane przez poszczególne stacje programy i seriale. Filmy prezentowane przez stacje telewizyjne każdy zainteresowany może zazwyczaj dzięki Internetowi zobaczyć dużo wcześniej.
Tuner TV
Najprostszy, stosowany jeszcze w poprzednim wieku sposób na oglądanie telewizji za pomocą komputera, polega na skorzystaniu z tunera TV, nazywanego niegdyś z powodu sposobu instalacji kartą telewizyjną.
Urządzenia te, instalowane m.in. jako karta rozszerzeń lub przez port USB umożliwiają - przewodowo lub bezprzewodowo - na podłączenie anteny.
Ten prosty zabieg pozwala na zastąpienie telewizora monitorem komputera. Zaletą w stosunku do telewizora mogą być dodatkowe opcje, oferowane przez aplikację do obsługi tunera.
Filmy online
O ile tunery telewizyjne nie wniosły do tematu nic nowego, poszerzając jedynie wybór urządzeń pozwalających na oglądanie telewizji, przełom nastąpił wraz ze zwiększającą się przepustowością łącz internetowych.
W czasach modemów szczytem marzeń było – po trwającym całą wieczność buforowaniu – obejrzenie kilku minut filmu w oknie wielkości znaczka pocztowego. Szybsze łącza pozwoliły na umieszczanie w Sieci fragmentów filmów, które dało się oglądać za pośrednictwem stron WWW.
Możliwość tę szybko zagospodarowały serwisy takie jak Dailymotion, wyłączony niedawno Google Video czy niekwestionowany lider tej branży, YouTube.
Niestety, stacje filmowe bardzo często traktują serwisy udostępniające fragmenty ich oferty jako konkurencję i zagrożenie. Choć internauci umieszczają w Sieci niezliczoną ilość programów telewizyjnych, część z nich jest usuwana z powodu zgłoszeń, dotyczących naruszenia praw autorskich.
Mimo tego niektóre stacje dostrzegają korzyści, płynące z obecności w tym medium. Własne kanały na YouTube mają nie tylko stacje telewizyjne, ale również poszczególne programy.
W serwisie można oglądać filmy udostępniane m.in. przez TVP, TVN Warszawa, National Geographic czy BBC. W niektórych przypadkach utrudnieniem mogą być ograniczenia geograficzne, powodujące, że niektóre treści nie są oficjalnie dostępne dla internautów z Polski.
Serwisy agregujące
Treści, dostępne w różnych serwisach hostingowych, stają się często podstawą istnienia wyspecjalizowanych stron, gromadzących w jednym miejscu linki do programów i filmów.
Choć podobny efekt można uzyskać za pomocą wyszukiwarki, serwisy te są dużym ułatwieniem – filmy są dostępne w jednym miejscu, odpada zatem konieczność przeczesywania Sieci w poszukiwaniu np. kolejnego odcinka.
Odrębną kategorię stanowią strony fanów różnych seriali. Serwisy te to nie tylko kopalnie wiedzy na temat seriali, ich fabuły i bohaterów, ale również miejsce gdzie można obejrzeć najnowsze odcinki.
Część serwisów, korzystających najczęściej z usług MegaVideo, wprowadza limity. Za darmo można obejrzeć np. tylko krótki fragment programu. Aby pozbyć się tego limitu trzeba zapłacić lub odczekać kilka godzin.
Uwaga! Nielimitowany dostęp jest zazwyczaj płatny za pomocą drogich SMS-ów premium. Przed rozpoczęciem korzystania z takich usług za każdym razem koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem!
Przykładami serwisów tego typu są m.in. Seans24, DoktorHouse, czy SerialeOnline. Niektóre z nich publikują poradniki, w jaki sposób ominąć narzucone przez serwisy hostingowe limity i nie płacić za oglądanie filmów.
Strony internetowe stacji telewizyjnych, seriali i programów
Większość stacji telewizyjnych oferuje w Sieci własne serwisy, zawierające z reguły powtórki programów. Znaczna część tych treści jest darmowa. W niektórych przypadkach internauci po opłaceniu dostępu mają możliwość zobaczenia np. odcinka serialu przed jego emisją na antenie.
Oficjalne strony stacji telewizyjnych oferują również materiały dodatkowe – nagrania zakulisowe, fragmenty, które nie zmieściły się w ramówce lub – rzadziej – transmisje na żywo. Bogatą, choć skierowaną do niszowego odbiorcy ofertę internetową prezentują również telewizje lokalne.
Filmy i programy można obejrzeć m.in. na stronach Telewizji Polskiej.
Portale horyzontalne i strony gazet
Własne serwisy telewizyjne prowadzą również największe portale. Produkowane przez nie materiały można oglądać m.in. na stronach informacyjnych. Filmy te są również często urozmaiceniem newsów i dłuższych tekstów - są to zazwyczaj krótkie materiały informacyjne, publicystyka i wywiady.
Duże portale uruchamiają ponadto dedykowane serwisy telewizyjne, niekiedy - poza modelem VOD - udostępniające program na żywo. Są to m.in. Onet.tv, WP.tv czy Interia.tv.
Niektóre portale tworzą serwis filmowy razem ze stacją telewizyjną – przykładem takiej współpracy jest tworzony przez TVN i Onet serwis VOD.Onet.pl.
Dedykowane aplikacje
Wygodnym sposobem korzystania z telewizji w Internecie są dedykowane aplikacje. Choć niektóre z nich wywołują wiele wątpliwości dotyczących praw autorskich, pozostałe, jak np. współpracujący z Polsatem serwis Ipla, umożliwiają legalne oglądanie materiałów telewizyjnych.
W przypadku aplikacji Ipla użytkownicy mają do dyspozycji dziesiątki kategorii i programów oraz transmisje na żywo. Dostęp do niektórych treści jest płatny, a część materiałów poprzedzana jest reklamami.
Jeśli oglądacie telewizję w Internecie napiszcie, jakie rozwiązania są - Waszym zdaniem - godne polecenia.