Telewizory Full HD, 4K, 8K – jaki wybrać?

Rola telewizora jest nieoceniona – to domowe centrum rozrywki. Nowoczesne urządzenia umożliwiają dostęp do telewizji, ale też Internetu, filmów i seriali z platform streamingowych, muzyki, gier itd. Warto wybrać telewizor wysokiej jakości, o dobrych parametrach, aby w pełni korzystać z jego możliwości. Zastanawiasz się, jaka rozdzielczość spełni Twoje oczekiwania?

Telewizory Full HD, 4K, 8K – jaki wybrać?
Materiał partnerski

Obecnie w sprzedaży przeważają telewizory Full HD oraz 4K Ultra HD, wyposażone w inteligentne systemy, tzw. Smart TV. Aby zdecydować, jaki telewizor kupić, trzeba przeanalizować wiele czynników, m.in. rozdzielczość. Należy określić, jaka będzie optymalna do naszych potrzeb, ale i założonego budżetu. Poniżej omawiamy różne rodzaje rozdzielczości oraz wskazujemy wybrane modele 4K i Full HD godne uwagi.

Rozdzielczość – co to właściwie oznacza?

Rozdzielczość jest jednym z podstawowych parametrów ekranu. Wybierając nowy telewizor, laptop, tablet, smartfon czy monitor do komputera stacjonarnego, warto zwracać na ten parametr uwagę. Rozdzielczość oznacza, ile pikseli znajduje się w linii pionowej i poziomej.

Telewizory Full HD mają rozdzielczość 1920×1080 pikseli, a urządzenia 4K oferują ich więcej, mianowicie 3840 na 2160. Przyjmuje się, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu, większe odwzorowanie detali oraz lepszy kontrast.

Warto jednak zauważyć, że większa rozdzielczość wynika też z oczekiwań rynku – obecnie najczęściej kupowane są duże telewizory, np. o przekątnej 50-cali i większej. Czy wybrana rozdzielczość będzie odpowiednia, zależy też od odległości sofy od ekranu.

Podstawowy dylemat – Full HD TV czy 4K?

Aktualnie królują telewizory 4K, gdyż po premierze technologii 8K ich ceny stały się atrakcyjniejsze. To obowiązujący aktualnie standard – takie urządzenia zapewniają wysokiej jakości obraz i dobre odwzorowanie szczegółów. Dobry stosunek ceny do jakości oferują jednak także telewizory Full HD.

Trzeba też pamiętać, że sygnał telewizyjny nie jest nadawany w 4K ani tym bardziej w 8K, a zatem czerpać z możliwości telewizora można jedynie podczas korzystania ze Smart TV i platform typu HBO GO, Netflix itd. Do podstawowych zastosowań wystarczy zatem Full HD TV, a do streamingu, gier na konsoli (np. PS4 Pro) itd. lepszy będzie wybór modelu 4K, czyli z wyświetlaczem 3840×2160 pikseli.

Czy nadal warto kupić telewizor Full HD TV?

Są użytkownicy, którzy twierdzą, że nie potrzebują nowoczesnych rozwiązań jak 4K czy 8K, gdyż korzystają jedynie z podstawowej telewizji, w której nie ma programów w wyjątkowo wysokiej rozdzielczości. Mimo to w ofercie telewizorów od 50 cali, nawet ze średniej półki, trudno znaleźć model bez technologii 4K.

Wybór telewizorów Full HD jest niewielki, gdyż nie są one popularne. Dostępne są pojedyncze modele, przeznaczone dla niewymagających osób, które szukają telewizora w bardzo niskiej cenie, np. do wyposażenia apartamentu na wynajem. Zakup Full HD TV jest jednak zasadny w przypadku mniejszych modeli, np. 32- lub 40-calowych, jeśli wybór przekątnej podyktowany jest mocno ograniczonym budżetem, np. dla seniorów, do kuchni, jako element pokoju gościnnego itd.

Wybór konkretnego telewizora, do salonu czy sypialni, nie musi być trudny, ale warto wcześniej określić, w jaki sposób będzie wykorzystywany (telewizja satelitarna, platformy typu Netflix, Internet itd.). Decydując się na zakup danego urządzenia, nie należy kierować się jedynie obowiązującą modą, lecz własnymi oczekiwaniami i możliwościami portfela.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.