Ten niepozorny robot przemieszcza ładunek 2000 razy cięższy od niego!

Ten niepozorny robot przemieszcza ładunek 2000 razy cięższy od niego!

Ten niepozorny robot przemieszcza ładunek 2000 razy cięższy od niego!
Łukasz Michalik
27.04.2015 08:14

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbudowali niezwykłe roboty – niewielkie maszyny, zdolne do przenoszenia ładunków setki razy cięższych od nich samych. To tak, jakby człowiek był w stanie unieść wagon kolejowy. Jak to możliwe?

Dlaczego gekony mogą wspinać się po szybach

Przyroda nie po raz pierwszy okazała się cennym źródłem inspiracji. Tym razem pomocne okazały się gekony i ich stopy, dzięki którym te gady są w stanie bez problemu wspinać się po płaskich, pionowych powierzchniach.

Sekretem gekonów są umieszczone na stopach przylgi – fałdy skóry, na których znajdują się miliony mikroskopijnych włosków, znacznie zwiększających powierzchnię kontaktu stopy z podłożem. Mechanizm ten jest na tyle skuteczny, że dorosły gekon jest w stanie utrzymać się np. na szybie wisząc tylko na jednym palcu.

Stopa gekona w powiększeniu
Stopa gekona w powiększeniu

Robot jak stopa jaszczurki

Możliwości gekonów zainteresowały zespół badaczy z Uniwersytetu Stanforda. Naukowcy postanowili zbudować odpowiednik stopy gekona i umieścić go w niewielkich robotach, których zadaniem jest wspinanie się po pionowych ścianach.

Efekt okazał się bardzo obiecujący: seria zbudowanych w ten sposób, miniaturowych robotów była w stanie unieść – wisząc na ścianie – ciężary przekraczające co najmniej 100 razy własną masę, a rekordziści mogą pochwalić się jeszcze bardziej imponującymi wynikami.

Super-strong robots pull over 100 times their weight

Robot lepszy od strongmana!

Robot o nazwie StickyBot waży jedynie 9 gramów i jest w stanie unieść ładunek ważący 1 kilogram. Inna maszyna, a ważący 12 gramów robot μTug, jest w stanie przesuwać po poziomej powierzchni 24 kilogramy! Zbudowano również mikroskopijnego robota, ważącego zaledwie 20 miligramów, który jest w stanie unieść na pionowej ścianie 500-miligramowy ładunek, którym w tym przypadku okazał się spinacz biurowy.

Jest to możliwe dzięki temu, że roboty są w stanie skutecznie przyczepić się do podłoża. Jakie jest praktyczne znaczenie tego wynalazku? Choć niewielkie roboty przenoszące różne ciężary wyglądają jak zabawki, to zdaniem konstruktorów większe wersje mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie m.in. na budowach oraz w misjach ratunkowych, gdzie będą w stanie dotrzeć w miejsca, niedostępne dla człowieka i innych maszyn.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)