Ten niepozorny robot przemieszcza ładunek 2000 razy cięższy od niego!
27.04.2015 08:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zbudowali niezwykłe roboty – niewielkie maszyny, zdolne do przenoszenia ładunków setki razy cięższych od nich samych. To tak, jakby człowiek był w stanie unieść wagon kolejowy. Jak to możliwe?
Dlaczego gekony mogą wspinać się po szybach
Przyroda nie po raz pierwszy okazała się cennym źródłem inspiracji. Tym razem pomocne okazały się gekony i ich stopy, dzięki którym te gady są w stanie bez problemu wspinać się po płaskich, pionowych powierzchniach.
Sekretem gekonów są umieszczone na stopach przylgi – fałdy skóry, na których znajdują się miliony mikroskopijnych włosków, znacznie zwiększających powierzchnię kontaktu stopy z podłożem. Mechanizm ten jest na tyle skuteczny, że dorosły gekon jest w stanie utrzymać się np. na szybie wisząc tylko na jednym palcu.
Robot jak stopa jaszczurki
Możliwości gekonów zainteresowały zespół badaczy z Uniwersytetu Stanforda. Naukowcy postanowili zbudować odpowiednik stopy gekona i umieścić go w niewielkich robotach, których zadaniem jest wspinanie się po pionowych ścianach.
Efekt okazał się bardzo obiecujący: seria zbudowanych w ten sposób, miniaturowych robotów była w stanie unieść – wisząc na ścianie – ciężary przekraczające co najmniej 100 razy własną masę, a rekordziści mogą pochwalić się jeszcze bardziej imponującymi wynikami.
Super-strong robots pull over 100 times their weight
Robot lepszy od strongmana!
Robot o nazwie StickyBot waży jedynie 9 gramów i jest w stanie unieść ładunek ważący 1 kilogram. Inna maszyna, a ważący 12 gramów robot μTug, jest w stanie przesuwać po poziomej powierzchni 24 kilogramy! Zbudowano również mikroskopijnego robota, ważącego zaledwie 20 miligramów, który jest w stanie unieść na pionowej ścianie 500-miligramowy ładunek, którym w tym przypadku okazał się spinacz biurowy.
Jest to możliwe dzięki temu, że roboty są w stanie skutecznie przyczepić się do podłoża. Jakie jest praktyczne znaczenie tego wynalazku? Choć niewielkie roboty przenoszące różne ciężary wyglądają jak zabawki, to zdaniem konstruktorów większe wersje mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie m.in. na budowach oraz w misjach ratunkowych, gdzie będą w stanie dotrzeć w miejsca, niedostępne dla człowieka i innych maszyn.