Tetris zwiększy twój mózg

Jak się okazuje granie w Tetrisa zwiększa grubość kory i poprawia efektywność pracy mózgu, Ostatecznie więc doprowadza do zmniejszenia wysiłku wkładanego w wykonanie zadania. Tak przynajmniej twierdzą badacze z Mind Research Network w Albuquerque.

tetris
tetris
Grzesiek Powalski

Jak się okazuje granie w Tetrisa zwiększa grubość kory i poprawia efektywność pracy mózgu, Ostatecznie więc doprowadza do zmniejszenia wysiłku wkładanego w wykonanie zadania. Tak przynajmniej twierdzą badacze z Mind Research Network w Albuquerque.

Sprawdzili oni, czy można poprawić wydajność mózgu przez ćwiczenia praktyczne. Przebadanych zostało 26 nastolatek, które w Tetrisa grały przez trzy miesiące po pół godziny dziennie. Uczestniczki badania zostały przebadane zarówno przed jego rozpoczęciem, jak i po zakończeniu. Równolegle badano przedstawicielki grupy kontrolnej.

Efektywność mózgów dziewcząt, które grały w Tetris była znacznie większa w porównaniu do nastolatek z grupy kontrolnej. Miały także pogrubioną korę mózgową, ale nie w tych samych obszarach, w których zwiększyła się skuteczność jego pracy. Kora była grubsza w miejscach, które pełnią ważną rolę w planowaniu złożonych, skoordynowanych ruchów oraz tych, które są związane z krytycznym myśleniem oraz przetwarzaniem informacji.

Naukowcy postanowili kontynuować badania. Tym razem chcą dobrać większą i bardziej zróżnicowaną próbę. Chcą ustalić przede wszystkim, czy zmiany cofną się, gdy ludzie przestaną grać w Tetrisa. Pragną też dowiedzieć się, czy uczestniczki przeniosą swoje umiejętności na inne rodzaje działań i procesów, w tym pamięć roboczą.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.