"Tiry na tory" ma szansę stać się faktem. Chcą pomóc w tym Polacy

Polscy naukowcy pracują nad specjalnym wagonem, który może usprawnić poruszanie się ciężarówek po torach. Pomoże w tym technologia, którą Polacy opatentowali.

"Tiry na tory" ma szansę stać się faktem. Chcą pomóc w tym Polacy
Adam Bednarek

Wagon zbudowany przez zespół Wydziału Inżynierii Mechanicznej potrafi obrócić naczepę pełną towaru w bok.

Autorzy rozwiązania chwalą się na stronie, że dzięki temu pomysłowi dowolna naczepa może zjechać nawet ze środkowego wagonu. Do tej pory wszystkie musiały wyjechać, żeby jedna z nich mogła opuścić pociąg. Wynalazek WAT pozwala w dowolnym momencie zmienić punkt przeznaczenia towaru.

Często trzeba wyjść poza środowisko, które zakłada, że pewnych rzeczy nie da się zrobić. Laicy nie wiedzą, że się nie da, i próbują. Dlatego wagon powstał nie w instytutach związanych z kolejnictwem, ale na ówczesnym Wydziale Mechanicznym WAT

Jak czytamy na portalu Nauka w Polsce, taki transport dostosowany byłby np. do przewozu owoców czy warzyw. W razie potrzeby będzie można utrzymać je w stałej temperaturze dzięki zamontowaniu w wagonie odpowiednich prądnic.

Pierwotny projekt zakładał, że wagon przewozić będzie też ciężarówkę. W tym czasie kierowca mógłby wypoczywać w wagonie sypialnym. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Kierowcy będą odbierać ładunki w określonych miejscach.

  • Miejscówki zapewniające transport za pomocą składu innowacyjnych wagonów będą rezerwowane internetowo – uściśla dr hab. inż. Wiesław Krasoń w rozmowie z PAP.

W jednym składzie towarowym może jechać około 40 wagonów.

  • Za ok. dwa lata mogą pojawić się pierwsze komercyjne rozwiązania na tory – podsumowuje dr hab. inż. Adam Bartnicki, dyrektor CTT WAT.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.