TOP 10 futurystycznych instrumentów muzycznych, które naprawdę powstały

Gitara, flet, fortepian, perkusja. Te instrumenty znamy bardzo dobrze i chyba każdy jest w stanie opisać jak wyglądają. W świecie muzyki pojawiają się jednak czasem instrumenty nowe, nieznane, wykorzystujące niekiedy najnowsze zdobycze techniki. Oto nasze zestawienie TOP 10 futurystycznych instrumentów, które naprawdę zostały skonstruowane.

Tesla Coils
Tesla Coils
Jakub Tabaczewski

14.01.2011 21:00

Tesla Coils

Tesla Coils
Tesla Coils

Urządzenie, które zajęło pierwsze miejsce w naszym zestawieniu nie jest instrumentem muzycznym z założenia, a raczej... z przypadku. Pewnego razu ktoś zauważył, że Cewka Tesli podczas zmian natężenia prądu generuje zmienne dźwięki. Od tego czasu można spotkać się z muzycznymi pokazami z wykorzystaniem Cewki Teski. Poniższy w bardzo widowiskowy sposób odtwarza temat przewodni z kultowego serialu Doktor Who.

Theremin

Theremin
Theremin

Theremin jest wbrew pozorom jednym z najwcześniejszych elektronicznych instrumentów i pierwszym, który nie wymaga bezpośredniego kontaktu z muzykiem. Został skonstruowany przez rosyjskiego wynalazcę Léona Theremina. Nauka gry na tym instrumencie do prostych nie należy, jednak osoba wprawiona w grze na Thereminie zawsze robi piorunujące wrażenie.

Reactable

Reactable
Reactable

Reactable to koncepcja instrumentu na którym jest w stanie zagrać praktycznie każdy. Gra przypomina zabawę w układanie klocków, które ustawiane na specjalnym blacie w określonej kolejności i sposobie uruchamiają określone dźwięki. Naprawdę łatwiej jest to pokazać niż opisać, dlatego odsyłam do poniższego filmiku. Niestety, na wszystkich oczarowanych tym wynalazkiem jestem zmuszony wylać za wczasu kubeł zimnej wody - instrument kosztuje około 10 tysięcy funtów brytyjskich.

Beamz system

Beamz system
Beamz system

Beamz system to urządzenie na którym gramy przy pomocy sześciu poziomych wiązek lasera. Przerwanie wiązki aktywuje zaprogramowaną próbkę dźwiękową. Gra na tym instrumencie nie jest trudna, ale niestety możemy przy niej wyglądać równie głupio jak podczas grania przy pomocy Kinecta lub PS Move. Bardzo podobny instrument (tylko nieco większy) wykorzystywał podczas swoich koncertów Jean Michel Jarre.

Double-Slided Controller

Double-Slided Controller
Double-Slided Controller

Double-Slided Controller to konstrukcja zaprojektowana przez Tomasa Henriquesa. Urządzenie wygląda trochę jakby było wykonane z podzespołów komputerowych (pewnie dlatego, że po części to prawda). Jak sama nazwa wskazuje instrument jest kontrolowany z dwóch stron przez coś co można by nazwać joystickami. Poniżej możecie zobaczyć (i posłuchać) instrument w akcji.

Continuum Keyboard

Continuum Keyboard
Continuum Keyboard

Continuum Keyboard znane też pod nazwą Haken Continuum to bardzo ciekawy instrument bez jakichkolwiek klawiszy, przycisków czy strun. Konstrukcja opiera się na jednolitym panelu dotykowym, który możemy dowolnie dzielić w określone sekcje. Instrument pozwala, aby grało na nim kilka osób jednocześnie (do 16 palców).

Tenori-On

Tenori-On
Tenori-On

Tenori-On to z kolei japońska innowacja w świecie muzyki. Urządzenie wygląda trochę jak gra wideo - nic dziwnego, zaprojektował je twórca gry Electroplankton (Nintendo DS) - Toshio Iwai. Instrument składa się z sieci (16 x 16) LEDowych przełączników. Jak to określił autor, urządzenie umożliwia generowanie stale ewoluującego dźwięku.

Lemur

Lemur
Lemur

Lemura określa się bardziej jako uniwersalny kontroler a nie samodzielny instrument. Mówimy tu bowiem o panelu dotykowym, który umożliwia stworzenie dostosowanego do indywidualnych potrzeb muzyka, cyfrowego interfejsu. Urządzenie obsługuje oczywiście kilka punktów dotykowych jednocześnie. Próbkę pracy na Lemurze firmy Jazzmutant możecie zobaczyć poniżej.

Eigenharp

Eigenharp
Eigenharp

Eigenharp to brytyjski wynalazek z 2009 roku łączący w sobie cechy saksofonu, keyboardu i gitary. Jest to instrument jest elektroniczny na którym można uzyskać bardzo ciekawe brzmienia. Na dowód prezentujemy poniżej motyw przewodni z serii James Bond wykonany własnie na Eigenharpie. Cena detaliczna - 4000 funtów brytyjskich.

BrickTable

BrickTable
BrickTable

BrickTable został skonstruowany w USA w stanie Kalifornia. Dwóch studentów - Jordan Hochenbaum i Owen Vallis postanowiło zbudować powierzchnię dotykową będącą w stanie generować całkiem ciekawe dźwięki. Instrument wydaje się być świetnym pomysłem na muzyczna imprezę. Niestety nie wprowadzono go jeszcze do masowej produkcji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.