TOP 10 sposobów na tanią grę
Ceny idą w górę, a płace niestety nie rosną. Coraz więcej wydajemy na żywność, paliwo czy opłaty eksploatacyjne, a co za tym idzie - mamy coraz mniejszy budżet na gry. Jak pogodzić chęć zakupu gry i cienki portfel?
Import
Jedną z możliwości jest zakup gry za granicą. Może to oznaczać import bezpośredni bądź zdalny - za pomocą poczty lub usług kurierskich. Warto zaznaczyć, że np. w brytyjskich sklepach często można się natknąć na promocje nowych i świeżych gier - np. zakup hitu za połowę ceny startowej już miesiąc po premierze.
Allegro
W najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w naszym kraju z pewnością zawsze znajdziemy jakieś obniżki. Często już w dniu premiery można kupić grę o 30-50 złotych tańszą niż w zwykłym sklepie. Warto też śledzić kończące się aukcje - wcześnie rano lub późno w nocy, kiedy nikt ich nie obserwuje, można wyrwać prawdziwy cenowy rarytas.
Wymiana
Serwisów służących do wymiany gier jest wiele - najpopularniejszy to z pewnością Gametrade. Dlaczego opcja wymiany pozwala oszczędzić portfel? Raz kupujesz nową grę, a jeśli potrafisz się nią szybko nacieszyć (czytaj - przechodzisz i przekazujesz dalej), to możesz ją wymienić na inny hit w chwili jego premiery. Dzięki temu koszta ograniczają się często do opłacenia przesyłki pocztowej.
Duże sklepy z elektroniką często mogą sobie pozwolić na zorganizowanie naprawdę dobrych promocji. Często już w dniu premiery możemy kupić np. wersję kolekcjonerską w "normalnej" cenie albo przy samym zakupie uzyskać jakiś darmowy bonus. Warto śledzić na bieżąco gazetki reklamowe. Większość z nich znajdziemy w Sieci.
e-Bay
e-Bay to międzynarodowa alternatywa Allegro. Jeśli np. mieszkacie w Wielkiej Brytanii, to w tym właśnie serwisie powinniście szukać aukcyjnych promocji. Często również poprzez e-Bay można pozwolić sobie na import gry z innego kraju (uwaga na rzekome oferty z Hongkongu!).
Zakupy grupowe
Zakupy grupowe stają się nad Wisłą coraz bardziej popularne. Dzięki temu niektóre serwisy rozszerzyły swoją ofertę na sferę gier. Zniżki 50% to nic nowego dla stałych bywalców serwisów na G. Jeśli szukacie tanich gier, to polecam tam zaglądać.
Porównywarki cen
Dzięki porównywarkom mamy szybki podgląd oferty wielu sklepów (online, ale i tych normalnych). Nie ma potrzeby przeprowadzania wywiadu w sklepach. Oszczędzamy przede wszystkim cenny czas.
Promocje w cyfrowej dystrybucji
Jeśli korzystacie np. z oferty Steam, to praktycznie w każdy weekend możecie się tam natknąć na znakomitą promocję. Ja w ten sposób wychwyciłem m.in. Wiedźmina za... 10 zł. Polecam się zarejestrować (sama rejestracja jest bezpłatna) i zachęcam do śledzenia najnowszych ofert.
Sklepy dystrybutorów
Dystrybutorzy gier czasami nie prowadzą sprzedaży detalicznej. Są jednak firmy, które oferują w swoich internetowych sklepach promocje lub darmowe gadżety czy zniżki na poczet przyszłych zakupów. Z pewnością warto rozważyć sklep dystrybutora, jeśli szukamy źródła tanich (i pewnych!) gier.
Giełdy rozmaitości
Giełdy rozmaitości to istne pchle targi. Właśnie w takich miejscach najłatwiej jest się natknąć na konsole retro czy zapomniane przez wielu produkcje arcade. W większości przypadków właściciele takich cacek pozbywają się ich za symboliczne 10 zł, nie znając prawdziwej wartości przedmiotu.