TOP 3 ciekawe sposoby wykorzystania DropBox
DropBox jest jedną z usług, która w bardzo znaczący sposób ułatwiła zabezpieczanie i synchronizowanie plików pomiędzy różnymi komputerami. Na tym jednak nie kończą się możliwości, jakie oferuje DropBox. W jaki sposób możemy jeszcze wykorzystać możliwość synchronizowania danych między komputerami?
DropBox jest jedną z usług, która w bardzo znaczący sposób ułatwiła zabezpieczanie i synchronizowanie plików pomiędzy różnymi komputerami. Na tym jednak nie kończą się możliwości, jakie oferuje DropBox. W jaki sposób możemy jeszcze wykorzystać możliwość synchronizowania danych między komputerami?
DropBox cieszy się ogromnym zainteresowanie wśród wielu różnych użytkowników. Dla jednych jest to podstawowe narzędzie w pracy, umożliwiające bardzo prostą wymianę plików z innymi współpracownikami. Użytkownicy domowi przede wszystkim wykorzystują go jako formę zabezpieczenia naszych danych przed ewentualną utratą.
Możliwości, jakie daje DropBox są ograniczone przede wszystkim naszą pomysłowością i tym, do czego chcielibyśmy wykorzystać tę usługę. Zobaczmy zatem, w czym może okazać się przydatny DropBox.
- Automatyczne pobieranie plików z BitTorrentaphoto position=\inside\85572/photoBitTorrent od kilku lat jest jednym z najpopularniejszych sposobów wymiany plików między użytkownikami. Tego stanu rzeczy nie zmienia nawet to, że znikają kolejne wielkie serwisy, pozwalające na pobieranie torrentów - na ich miejscu zaraz pojawiają się kolejne, uzupełniając ewentualne braki.Aby korzystanie z DropBoksa miało sens musimy mieć zainstalowaną specjalną aplikację kliencką, która będzie automatycznie synchronizowała pliki między komputerami. Będąc np. w pracy, gdy wrzucimy plik do katalogu DropBoksa automatycznie znajdzie się on na naszym komputerze - pod warunkiem, że jest on włączony.Właśnie ten fakt można wykorzystać do zdalnego uruchamiania pobierania wybranych przez nas plików torrent. Jak to zrobić? Przede wszystkim nasz klient sieci BitTorrent musi oferować możliwość automatycznego dodawania plików do pobierania, w momencie, gdy we wskazanym folderze pojawi się plik z rozszerzeniem .torrent.Zobaczmy, jak wygląda to w przypadku ?Torrenta(http://utorrent.com). Uruchamiamy go, wchodzimy w preferencje. Tam w jednej z sekcji odpowiedzialnej za ustawienia pobierania powinniśmy znaleźć opcję automatycznego otwierania torrentów znalezionych w podanym folderze. Warto również zaznaczyć opcję rozpoczynania transferu po otwarciu torrenta. Naszym zadaniem jest wskazanie lokalizacji, która wchodzi w skład folderu DropBox, a więc jest obejmowany automatyczną synchronizacją.Po wykonaniu tych czynności, będąc np. w pracy, gdy wrzucimy plik .torrent do wskazanego wcześniej folderu, na naszym domowym komputerze automatycznie zostanie uruchomiony proces pobierania. Jak już wspomniałem - musimy jednak mieć w domu włączony komputer, w przeciwnym razie nie uda się to.
- Synchronizowanie hasełphoto position=\inside\85573/photoPrzeglądając Internet odwiedzamy setki stron. Spora część z nich wymaga posiadania konta, a co za tym idzie musimy posługiwać się wieloma hasłami. Dla maksymalnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o to, aby każde hasło było inne i nie powtarzało się na kilku różnych stronach. Nie sposób jednak zapamiętać kilkadziesiąt różnych, skomplikowanych i bezpiecznych haseł. Właśnie dlatego powstały menedżery haseł.Jedną z popularniejszych aplikacji tego typu jest KeePass(http://keepass.com). Program ten pozwala na tworzenie bazy haseł, które nie dość, że są przechowywane w bezpieczny sposób, to jeszcze pozwalają użytkownikowi na bardzo łatwe posługiwanie się nimi w zależności od tego, do jakiego serwisu chcemy się zalogować.W momencie, w którym mamy już skonfigurowany program KeePass i zawiera on listę naszych danych dostępowych, możemy spróbować synchronizować naszą bazę haseł, wykorzystując w tym celu DropBoksa. Uruchamiamy więc KeePass i zapisujemy bazę z informacjami w katalogu DropBoksa.KeePass - podobnie jak DropBox - powinien być zainstalowany również na drugim komputerze. Możemy wtedy otworzyć naszym menedżerem haseł plik z bazą haseł - w tym celu klikamy Plik - Otwórz podając lokalizację pliku przechowywanego w ramach DropBoksa.
- Synchronizuj listy rzeczy do zrobieniaphoto position=\inside\85574/photoOsoby mające wiele na głowie szukają różnych sposobów, które pomogą w uniknięciu sytuacji, gdzie zapominamy o zrobieniu kilku istotnych rzeczy. W tym celu powstają różne aplikacje umożliwiające tworzenie list ?to do?. Zadania zazwyczaj zapisujemy wtedy w formie haseł - w większości wypadków zdaje to egzamin.Są jednak sytuacje, w których może to być za mało. Od pewnego czasu sam wykorzystuje DropBoksa, jako narzędzie umożliwiające dostęp do list ?to do?. Zapisuje je po prostu w formie plików tekstowych, umieszczając je w odpowiednich folderach (?zaległe?, ?na dzisiaj?, ?na jutro?).Rozwiązanie jest o tyle dobre, że mam możliwość zapisania sporej liczby informacji i świeżych pomysłów, na które wpadłem w danej chwili - nie są to więc krótkie nic niemówiące hasła. Unikam w ten sposób sytuacji, w której wiem co mam zrobić, ale umknęły mi jakieś ciekawe i wartościowe pomysły, jakie miałem w momencie tworzenia listy zadań.Jeżeli pracujesz przy użyciu komputera, to dzięki temu możesz na bieżąco (w domu) tworzyć pliki z informacjami, przemyśleniami i wskazówkami, które później możesz wykorzystać w pracy.