TOP 3 serwisy ze starymi grami
Prawdziwi maniacy gier gotowi są na wydanie niemałych sum na konsole, komputery i oczywiście same gry. Jeżeli należysz do osób, które potrafią czerpać radość z prostych DOS-owych gier, to prawdopodobnie zainteresuje Cię lista stron, na których będziesz mógł wyszukać swoje ulubione pozycje i pobrać je na dysk!
24.05.2010 15:25
Prawdziwi maniacy gier gotowi są na wydanie niemałych sum na konsole, komputery i oczywiście same gry. Jeżeli należysz do osób, które potrafią czerpać radość z prostych DOS-owych gier, to prawdopodobnie zainteresuje Cię lista stron, na których będziesz mógł wyszukać swoje ulubione pozycje i pobrać je na dysk!
Prawdziwi fascynaci (a może bardziej maniacy) gier, stanowią niewielki procent użytkowników komputerów. Mimo to, większość osób lubi okazyjnie zagrać sobie w jakąś prostą, darmową, ale fajną grę. Stąd też fenomen pożeraczy czasu, pod postacią m.in. Pac-Mana, czy Tetrisa.
Internet jest doskonałym miejscem dla wszystkich fascynatów starych DOS-owych gier. Większość z nich jest dostępna całkowicie za darmo i mimo tego, że bardzo różnią się od aktualnych "produkcji", to nadal bardzo przyciągają wysokim poziomem grywalności, a także tym, że pozwalają na cofnięcie się w czasie o kilkanaście lat.
- DOS Museum(http://dosmuseum.com)photo position=\inside\83588/photoZnajdziemy tutaj trochę ponad 1700 starych DOS-owych gier i aplikacji. Wszystkie pozycje są skatalogowane, opisane i gotowe do pobrania przez użytkownika. Jeżeli tytuł nam nic nie mówi, to do dyspozycji mamy (anglojęzyczny) opis i zrzut ekranu, który pomoże nam zorientować się, czy akurat ta gra nam odpowiada.Poza grami, znajdziemy tutaj również specjalne patche, a nawet save'y. Naszych ulubionych gier możemy wyszukiwać przeglądając po kolei kategorie lub korzystając z wyszukiwarki. Większość gier zajmuje kilkaset kilobajtów (poza drobnymi wyjątkami), co w porównaniu do rozmiarów dzisiejszych gier wydaje się dość zabawne.
- Abandonia(http://www.abandonia.com/)photo position=\inside\83589/photoAbandonia - czyli miejsce, gdzie znajdziemy porzucone gry - a dokładniej rzecz ujmując te, których autorzy z różnych powodów postanowili udostępnić je za darmo. W efekcie udało się zgromadzić prawie 1500 najróżniejszych gier. Jak doskonale widać - fakt braku wsparcia ze strony autorów wcale nie oznacza, że coś umiera śmiercią naturalną.W ramach tego serwisu gry zostały podzielone na kilkanaście różnych kategorii np. przygodowe, akcji, wyścigowe, puzzle, rpg. Po wybraniu odpowiedniej kategorii (menu \featured games) zostanie wyświetlona lista ze wszystkimi dostępnymi grami. Praktycznie każda pozycja jest bardzo dokładnie opisana. Bez problemu znajdziemy przykładowe zrzuty ekranu, informacje o dacie \uwolnienia\
- czy dodatkach dla danej gry.
- Remain in Play(http://www.remaininplay.com/)photo position=\inside\83590/photoTym razem mam do czynienia z serwisem, który nieco inaczej podchodzi do tematu. W Remain in Play znajdziemy oczywiście darmowe gry, ale tylko te, które początkowo były płatne, a ich autorzy z czasem zdecydowali się na bezpłatne udostępnienie ich ogółowi Internautów. Dlaczego wybrano taki sposób selekcji gier?Prawdopodobnie twórcy serwisu uznali, że gry, które początkowo były płatne są lepsze niż te darmowe od samego początku. Z racji tego ograniczenia, można się spodziewać, że ogólna liczba gier dostępnych w serwisie jest znacznie mniejsza niż w przypadku DOS Museum, czy Abandonii.Podobnie jak w przypadku pozostałych serwisów, znajdziemy wszystkie niezbędne informacje takie jak opisy, screenshoty, kompatybilność z systemami operacyjnymi itp. Jedyna rzecz, do której można się przyczepić do nawigacja na stronie - nie jest ona zbyt przemyślana, co utrudnia poruszanie się po serwisie.