TOP 5 najlepszych klientów sieci BitTorrent

Sieć Bittorrent zdecydowanie wiedzie prym w dziedzinie wymiany plików za pośrednictwem Internetu. Użytkownicy, który chce w pełni wykorzystać możliwości, jakie drzemią w tej sieci musi dokonać wyboru odpowiedniego klienta. W Internecie znajdziemy mnóstwo tego typu programów, ale kilka jest szczególnie wartych uwagi.

TOP 5 najlepszych klientów sieci BitTorrent
Paweł Cebula

Sieć Bittorrent zdecydowanie wiedzie prym w dziedzinie wymiany plików za pośrednictwem Internetu. Użytkownicy, który chce w pełni wykorzystać możliwości, jakie drzemią w tej sieci musi dokonać wyboru odpowiedniego klienta. W Internecie znajdziemy mnóstwo tego typu programów, ale kilka jest szczególnie wartych uwagi.

BitTorrent jest protokołem, który pozwala na naprawdę efektywną wymianę plików między użytkownikami. Dzięki swojej specyfice w zapomnienie odeszły problemy, takie jak przeciążenie serwera, z którego spora grupa osób chce zassać jakiś plik. Efektywność wymiany plików zależy przede wszystkim od użytkowników, którzy powinni w miarę możliwości jak najaktywniej dzielić się nimi.

Korzystanie z tej sieci wymaga pobrania i zainstalowania odpowiedniego klienta. Pomoże on nam w obsłudze plików .torrent, pobieraniu i wysyłaniu różnych różnych treści. Wybór jest naprawdę szeroki i praktycznie każdy użytkownik - w zależności od potrzeb - znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

  • uTorrent (Windows / Mac)(http://utorrent.com)photo position=\inside\89130/photoAplikacja ta od pewnego czasu jest zdecydowanie najpopularniejszym klientem sieci Torrent. Na korzyść uTorrenta przemawia wiele rzeczy. Przede wszystkim jest on bardzo \lekki\ - zajmuje na dysku twardym zaledwie kilka megabajtów - nie musimy tracić cennego miejsca na program, który tak naprawdę jest niezbędny.Kolejna rzecz to minimalne obciążenie systemu - działanie uTorrenta jest właściwie niezauważalne. Od strony funkcjonalnej jest właściwie idealnie - znajdziemy wszystkie niezbędne opcje. Jest to naprawdę lekki, wielojęzyczny klient, który powinien w pełni zaspokoić potrzeby nawet bardziej zaawansowanych użytkowników.Od pewnego czasu trwają intensywne prace nad udostępnieniem uTorrenta dla systemu Mac OS X**, dzięki czemu użytkownicy drugiej najpopularniejszej platformy systemowej na świecie, również będą mogli cieszyć się z jego możliwości. Wersja przeznaczona dla tego systemu jest aktualnie w fazie \beta.**
  • BitComet(http://www.bitcomet.com/)photo position=\inside\89131/photoZanim jeszcze powstał uTorrent, jednym z najchętniej wybieranych klientów dla tej sieci był właśnie BitComet. Od kilku lat liczba użytkowników stale maleje, co jest spowodowane tym, że część pirackich Trackerów swojego po prostu zablokowała obsługę BitCometa. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć możliwości korzystania z niego.BitComet jest szybkim i bardzo funkcjonalnym programem - pod tym ostatnim względem przebija nawet uTorrenta. Z racji tego, że pobranie niektórych plików zajmuje sporo czasu, istotna jest kwestia obciążenia komputera - z tym nie jest najgorzej, chociaż większa liczba funkcji przekłada się na nieco większe zapotrzebowanie na pamięć niż w przypadku uTorrenta.
  • Vuze (Windows / Mac)(http://vuze.com)photo position=\inside\89132/photoMimo upływu lat Vuze (dawniej Azureus) stale utrzymuje się w czole stawki. Po zainstalowaniu, niektórym użytkownikom może być dość trudno ogarnąć cały interfejs i długą listę opcji, ale to właściwie tylko kwestia przyzwyczajenia i przebrnięcia przez mozolny proces konfiguracji programu.Najpoważniejszym mankamentem Vuze - moim zdaniem - jest to, że został on oparty o Jave. Konsekwencje tego są dość przewidywalne - przede wszystkim duże obciążenie systemu (jak na program, który ma pracować niezauważalnie w tle). Sposób działania również utwierdza nas w tym, że mamy do czynienia z bardzo \przeładowaną\ aplikacją.
  • BitSpirit (Windows)(http://bitspirit.com)photo position=\inside\89133/photoBitSpirit jest niedocenianym narzędziem. Właściwie ciężko jest przyczepić się do czegokolwiek. Mamy do naszego dyspozycji prosty i bardzo przejrzysty interfejs, z którym znacznie szybciej zaprzyjaźnią się wszyscy początkujący użytkownicy BitTorrenta. Co więcej, BitSpirit dostępny jest w wielu językach - w tym oczywiście polskim.Od strony funkcjonalnej również niczego mu nie brakuje - ustawimy wszelkie parametry związane z połączeniem, szybkością pobierania i wysyłania danych. Jest to naprawdę bardzo fajna alternatywa dla wszystkich osób, którym nie odpowiada zbytnio przeładowany Azureus. W kwestii zapotrzebowania na zasoby sprzętowe również jest bardzo dobrze - BitSpirit potrzebuje niewiele więcej pamięci niż ultralekki uTorrent.
  • BitTorrent (Windows / Mac)(http://bittorrent.com)Stale rozwijany, ale cieszący się umiarkowanym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Właściwie ciężko powiedzieć, dlaczego oficjalny klient tej sieci nie jest w stanie rywalizować z uTorrentem, czy BitCometem. Od strony estetycznej jest on bardzo zbliżony do uTorrenta, a więc ciężko znaleźć jakieś poważne minusy.Jeżeli chodzi o funkcje, to oferuje on wszystko to, co powinien i nic ponadto, co jest właściwie poważnym atutem przemawiającym na korzyść tego oryginalnego. Podobnie jak w przypadku BitSpirit łatwo skonfigurujemy wszystko, na czym może nam naprawdę zależeć.

Wybór odpowiedniego programu jest kwestią bardzo indywidualną. Na pewno nie obejdzie się bez instalacji kilku z wymienionych przeze mnie tutaj klientów. Po krótkim przetestowaniu i organoleptycznym przekonaniu się, na co stać daną aplikację będziemy w stanie jasno określić, który klient jest akurat dla nas.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.