TOP 7: O ekologii w kuchni... od kuchni

TOP 7: O ekologii w kuchni... od kuchni

TOP 7: O ekologii w kuchni... od kuchni
Katarzyna Kieś
24.07.2008 22:02

Diabeł tkwi w szczegółach, również w przypadku wyznawania filozofii eko. Dbałość o środowisko może być tylko czczą deklaracją, ale może również stać się sposobem na postępowanie. Nawet w kuchni. Bądź eko; zacznij od kuchni :-) !

Diabeł tkwi w szczegółach, również w przypadku wyznawania filozofii eko. Dbałość o środowisko może być tylko czczą deklaracją, ale może również stać się sposobem na postępowanie. Nawet w kuchni. Bądź eko; zacznij od kuchni :-) !

  1. Kupuj produkty lokalne. Transport egzotycznych warzyw lub owoców oraz ich przechowywanie pochłaniają mnóstwo energii, paliw i przyczynia się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
  1. Zainwestuj w dobry filtr do wody. Woda butelkowana ma swoje niewątpliwe zalety, ale plastikowe butelki są już wyjątkowo nieprzyjazne środowisku. Niekoniecznie trzeba używać wody butelkowanej jako jedynego źródła czystej, zdatnej do spożycia wody. Dobry filtr wyeliminuje zanieczyszczenia organiczne i chemiczne. Popularna "kranówka" zyska po przefiltrowaniu na smaku i aromacie. Wodę butelkowaną zabieraj w podróż (jeśli woda wodociągowa po przefiltrowaniu jest pyszna, możesz ją wlewać do plastikowej butli po np. wodzie mineralnej).
  1. Stosuj środki czyszczące przyjazne środowisku (ulegające biodegradacji płyny do mycia naczyń, proszki szorujące oparte na naturalnych, rozdrobnionych minerałach). Unikaj stosowania koncentratów - łatwo je przelać, są agresywne dla skóry rąk i dla środowiska, ich produkcja wymaga zużycia większej ilości energii niż wytworzenie np. zwykłego, niezagęszczonego płynu do mycia naczyń.
  1. Wyeliminuj użycie naczyń jednorazowych. Zainwestuj w zastawę z glinki, fajansu, porcelany. Zrezygnuj z plastików na rzecz naturalnej ceramiki.Plastikowe opakowania, np. po lodach lub serkach, zużyj jako pojemniki na np. bakalie, dziecięce drobiazgi, sypkie produkty.
  1. Myśl podczas przygotowywania posiłków: nie marnuj resztek, ale wykorzystuj do innych potraw albo przeznacz je dla domowego czworonoga; nie gotuj codziennie całego obiadu od podstaw - przecież zupę można ugotować na dwa dni, a większy kawałek mięsa poddać kulinarnej obróbce i przeznaczyć na kilka dań - wystarczy podczas podgrzewania dorzucić do sosu np. kukurydzy lub groszku zielonego, by powstało całkiem odmienne danie.
  1. Nie marnuj energii podczas gotowania i sprzątania po posiłkach. Tak samo szanuj wodę. Pilnuj wielkości płomienia kuchenki gazowej - niech nie ogrzewa pomieszczenia, ale dno garnka. Naczynia zmywaj w zmywarce lub w komorach zlewu - nie pod bieżącą wodą.
  1. Kupuj produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Gotowe dania są nieekologiczne, ponieważ do ich przygotowania i przechowania zużyto wiele energii i wody; ich wartość odżywcza często jest wątpliwa - zawierają sporo szkodliwych dla środowiska związków chemicznych; spożywając wysoko przetworzoną żywność narażasz się na ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. I "zakonserwowanie" chemikaliami dodawanymi do takich potraw.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)