Toyota tworzy superkwiaty pochłaniające zanieczyszczenia

Czas, by nazwa Toyota przestała się kojarzyć jedynie z producentem samochodów. Koncern postanowił zainwestować w ogrodnictwo oraz inżynierię genetyczną i stworzyć (dokładnie tak!) dwa nowe gatunki kwiatów. Niezwykłe rośliny mają pochłaniać więcej zanieczyszczeń z powietrza oraz łagodzić wpływ efektu cieplarnianego.

gardenia
gardenia
Katarzyna Kieś

To nie jest historia na daleką przyszłość; to dzieje się już. Podobnie jak produkcja Priusa.

Czas, by nazwa* Toyota* przestała się kojarzyć jedynie z producentem samochodów. Koncern postanowił zainwestować w ogrodnictwo oraz inżynierię genetyczną i stworzyć (dokładnie tak!) dwa nowe gatunki kwiatów. Niezwykłe rośliny mają pochłaniać więcej zanieczyszczeń z powietrza oraz łagodzić wpływ efektu cieplarnianego.

To nie jest historia na daleką przyszłość; to dzieje się już. Podobnie jak produkcja Priusa.

W japońskiej centrali firmy opracowano po jednym nowym gatunku gardenii i szałwii o wiśniowych kwiatach. Każda z tych roślin ma inne zalety.

Szałwia:  jej liście absorbują szkodliwe gazy uwalniane do atmosfery z  fabryki.

Gardenia: liście nowego gatunku pięknej rośliny kwiatowej zwiększają ilość pary wodnej w powietrzu ponoć na tyle skutecznie, że obniżają temperaturę powietrza wokół fabryki. To z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię używaną do chłodzenia zakładu. W ostatecznym rozrachunku zmniejsza się ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery.

To nie pierwsza inicjatywa Toyoty w kierunku wykorzystania roślin do zmniejszenia ilości emitowanego CO2. Trawniki wokół głównej siedziby firmy obsiane są gatunkiem trawy, który bardzo wolno rośnie (cecha wyjątkowo rzadko spotykana wśród roślin z rodziny Traw) i wymaga koszenia jedynie raz w roku. Z innych ciekawszych pomysłów na zmniejszenie emisji CO2 w fabryce wymienię m.in.  doświetlanie fabryki naturalnym światłem dzięki wykorzystaniu systemu świetlików tunelowych  czy pokrycie ścian farbą fotowoltaiczną. Rozwiązania takie jak panele słoneczne na dachu czy automatycznie wyłączane światło po wyjściu z łazienki brzmią jak banał - ale i takie "oklepane" sposoby na czystszy świat stosuje Toyota.

Kiedyś modne było hasło, że Polska ma być drugą Japonią. Może warto skorzystać z doświadczeń tego kraju i zainwestować w naturę?

Źródło: Groovy Green

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.