Trwa od prawie 100 lat. To najdłuższy eksperyment świata

Pak, znany również jako wysokotemperaturowa smoła węglowa, przypomina wyglądem czarny kamień, choć w rzeczywistości jest cieczą o niezwykle wysokiej lepkości. Jak jednak udowodnić, że ten "kamień" to w rzeczywistości gęsty płyn? Profesor Thomas Parnell postanowił to wykazać poprzez eksperyment, który stał się najdłużej trwającym doświadczeniem naukowym w historii i trwa do dziś.

W oczekiwaniu na upadek dziesiątej kropli
W oczekiwaniu na upadek dziesiątej kropli
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Queenslandu

Eksperyment rozpoczęto na Uniwersytecie Queensland w Australii w 1927 r. Profesor Thomas Parnell miał na celu udowodnienie, że pak, rodzaj smoły, mimo że przypomina kamień i jest twardy oraz kruszy się pod wpływem uderzenia, w rzeczywistości jest cieczą.

Aby zrealizować swój eksperyment, profesor umieścił próbkę paku w szklanym lejku, który został zakorkowany. Po kilku latach, gdy odpływ lejka został całkowicie wypełniony, otworzył go i całość umieścił pod szklanym kloszem. Następnie rozpoczął oczekiwanie na wyniki.

Eksperyment kropli paku

Oczekiwanie trwało aż do 1938 r., kiedy to, po 11 latach od rozpoczęcia eksperymentu, z lejka odpadła pierwsza kropla. Profesor Parnell doczekał się jeszcze drugiej kropli, która spadła w 1947 r., zanim zmarł. Mimo jego odejścia, eksperyment nie został przerwany i kontynuowano go dalej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od 1927 r. lejek z próbką paku jest nieustannie monitorowany. W międzyczasie warunki uległy pewnym zmianom – od połowy lat 80. pomieszczenie, w którym znajduje się lejek, jest klimatyzowane. Dzięki stabilnej i nieco niższej średniej temperaturze, proces oddzielania się kolejnych kropli znacznie zwolnił.

  • 1927 r. - początek eksperymentu
  • 1938 r. - upadek pierwszej kropli
  • 1947 r. - upadek drugiej kropli
  • 1954 r. - upadek trzeciej kropli
  • 1962 r. - upadek czwartej kropli
  • 1970 r. - upadek piątej kropli
  • 1979 r. - upadek szóstej kropli
  • 1988 r. - upadek siódmej kropli
  • 2000 r. - upadek ósmej kropli
  • 2014 r. - upadek dziewiątej kropli
Zdjęcie zrobione po upadku szóstej kropli w 1979 r.
Zdjęcie zrobione po upadku szóstej kropli w 1979 r.© Uniwersytet Queenslandu

Najdłuższy eksperyment świata

Od momentu rozpoczęcia eksperymentu minęło już prawie 100 lat. W tym okresie udało się zaobserwować oderwanie dziewięciu kropli paku.

W 1988 roku lejek z pakiem był częścią wystawy na World Expo 88. To właśnie wtedy, po 111 miesiącach oczekiwania, doszło do oderwania się siódmej kropli. Pomimo prestiżowego miejsca prezentacji, nikt nie był świadkiem tego wydarzenia na żywo. Zajmujący się wówczas eksperymentem Profesor Mainstone, który opuścił wystawę na chwilę, dowiedział się o upadku kropli dopiero po fakcie.

Transmisja w internecie

Od 2000 roku nie ma już możliwości podobnych wpadek, ponieważ najdłuższy eksperyment na świecie jest stale monitorowany przez kamerę. Uniwersytet Queenslandu udostępnił obraz z niej w internecie.

Dziś każdy może obserwować eksperyment z kroplą paku, choć przewiduje się, że kolejna, dziesiąta kropla spadnie dopiero za kilka lat. Mimo to transmisja jest nieustannie śledzona przez ludzi na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)