Twórca Gmaila nie chce już rozwijać poczty. Czym się teraz zajmie?
Według twórcy Gmaila - Paula Buchheita - praca nad pocztą dla internetowego giganta to nudne i mało ambitne zajęcie. Czy w dobie społeczności i blogów poczta e-mail faktycznie jest tak beznadziejna?
Według twórcy Gmaila - Paula Buchheita - praca nad pocztą dla internetowego giganta to nudne i mało ambitne zajęcie. Czy w dobie społeczności i blogów poczta e-mail faktycznie jest tak beznadziejna?
Paul Buchheit, twórca flagowej usługi Google'a – Gmaila, nie chce dalej pracować nad pocztą. W wywiadzie udzielonym gazecie „Los Angels Times” powiedział:
Mam bardzo mało chęci, by pracować przy rozwoju poczty w przyszłości. Dla mnie są o wiele ciekawsze zajęcia.
Zapytany o to, co będzie robił w przyszłości, odpowiedział:
Różne rzeczy. Mój ostatni projekt – usługa do ściągania danych z Facebooka - jest już w wersji beta. Funkcja została udostępniona miesiąc temu. Dzięki niej można ściągać informacje z serwisu do pliku ZIP.
Fajnie jest móc pobrać wszystkie zdjęcia, posty albo wiadomości w formie jednego archiwum. Myślę, że byłoby naprawdę miło, gdyby takie coś stało się standardem, aby wszystkie dane także z Gmaila można było ściągnąć jako ZIP.
Czy odejście Buchheita oznacza, że rozwój takiej usługi jak poczta e-mail nie jest ciekawym zajęciem i czeka ją rychły koniec? Niekonieczne. Statystyka pokazuje, że e-mail ma się dobrze.
Wykorzystywanie przez użytkowników poczty elektronicznej rośnie z roku na rok. Dzieje się tak mimo obecności na rynku innych kanałów komunikacji, takich jak: IRC, SMS-y, VoIP, mikroblogi czy sieci społecznościowe. Użytkowników nie odstrasza od e-maili nawet spam.
Ponadto na rzecz e-maila przemawia jego uniwersalność. Dziś każdy, kto jest obecny w wirtualnym świecie, ma dostęp do tej usługi. E-mail nie zna granic i działa między różnymi kulturami. Jest prosty w użyciu.
Ponadto odbiorca nie musi być obecny przy komputerze w tym samym czasie co nadawca. Dodatkowo skrzynkę e-mailową można umieścić na własnym serwerze, co pozwala np. pracodawcy na dostęp do poczty swoich pracowników.
Istnieją firmy, które specjalizują się w tworzeniu narzędzi pomagających użytkownikom w wyszukiwaniu i organizowaniu e-maili. Nie brakuje też usług pozwalających na sprawne zarządzanie i wyszukiwanie kontaktów.
Źródło: "Los Angeles Times" • Gigaom