Tydzień Mózgu: ciekawostki dotyczące działania naszego mózgu

Tydzień Mózgu: ciekawostki dotyczące działania naszego mózgu

Światowy Tydzień Mózgu (fot.: sxc.hu)
Światowy Tydzień Mózgu (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska
13.03.2012 21:00

Od 12 do 17 marca obchodzimy w tym roku Światowy Tydzień Mózgu. Ma on popularyzować wiedzę nie tylko o budowie i działaniu naszego systemu nerwowego, ale także wskazywać nam, jak ważne jest dla jakości naszego życia jego prawidłowe działanie. Dzisiaj garść ciekawostek, o których zapewne nie wszyscy wiedzą - pokazujących, jak intrygującym organem jest mózg.

Od 12 do 17 marca obchodzimy w tym roku Światowy Tydzień Mózgu. Ma on popularyzować wiedzę nie tylko o budowie i działaniu naszego systemu nerwowego, ale także wskazywać nam, jak ważne jest dla jakości naszego życia jego prawidłowe działanie. Dzisiaj garść ciekawostek, o których zapewne nie wszyscy wiedzą - pokazujących, jak intrygującym organem jest mózg.

  • Nasz mózg jest niewielki w stosunku do reszty ciała, bo stanowi zaledwie jego 2%. Na dodatek, aż w 80% składa się z wody, co nadaje mu niezbyt zbitą konsystencję. To jednak on pochłania każdego dnia aż 20% produkowanej przez cały organizm energii - potrzebuje tego, ponieważ to od jego sprawnego działania zależy absolutna większość procesów, jakie zachodzą w naszych ciałach.
  • Wbrew obiegowej opinii, nie jest wcale tak, że neurony powstają tylko w dzieciństwie. Tworzą się one przez całe życie, podobnie jak nowe połączenia pomiędzy nimi i poszczególnymi ośrodkami mózgu. W efekcie często jest tak, że nawet jeśli jakaś część mózgu ulegnie uszkodzeniu, jej rolę potrafią przejąć skutecznie inne obszary. Niestety, nie zawsze tak jest - ale medycyna zna wiele przypadków ludzi, którzy nie powinni teoretycznie nawet potrafić mówić, a prowadzą całkiem normalne życie.
  • Nie istnieją żadne znane, określone granice efektywności pracy mózgu. Dowodem na to są między innymi tak zwani Sawanci - osoby często upośledzone intelektualnie, ale mające naprawdę genialne umiejętności. Często jest to perfekcyjna wprost pamięć, umiejętność błyskawicznego przyswajania wiedzy z określonej dziedziny, niesamowity talent muzyczny pozwalający idealnie odtworzyć raz usłyszaną, skomplikowaną melodię, czy oszałamiające umiejętności przeliczania w pamięci, z prędkością komputera, skomplikowanych działań matematycznych.
  • Mózg rozwija się przez całe życie człowieka, jednak po 50. roku życia proces ten wyraźnie zwalnia. Nie są znane przyczyny takiego stanu, istotne jest jednak to, że im większy \kapitał\ neuronów i połączeń do tego momentu zbierzemy, tym dłużej zachowamy na starość dobrą kondycję psychiczną. Warto więc już w młodości pracować nad swoim rozwojem, stymulować mózg nowymi bodźcami, ćwiczyć go - od tego bowiem właśnie zależy to, jak funkcjonować będziemy w podeszłym wieku.
  • Nie jest prawdą, że biologiczne funkcje organizmu, takie jak tętno, oddech, odczuwanie bólu, ciśnienie krwi, czy nawet skurcz i rozkurczanie się oskrzeli, są od nas niezależne. Naukowcy już dawno udowodnili, że mamy wpływ praktycznie na każdy aspekt funkcjonowania naszego ciała. Oczywiście, nie oznacza to że można wyleczyć się z ciężkiej choroby samą \siłą woli\
  • ale bywa bardzo przydatne np. przy czasowym zmniejszeniu odczuwania bólu, w pierwszych chwilach ataku astmy, czy kiedy jakiś zewnętrzny czynnik podnosi nam ciśnienie krwi. Nie wiadomo jeszcze, jak głęboko sięgają te możliwości.
  • Podstawowym \paliwem\ dla naszego mózgu jest glukoza. Kiedy jej poziom w organizmie spada, mózg, dążąc do zaspokojenia swoich potrzeb, przestaje tłumić naszą ochotę na słodkie przekąski. Dlatego jeśli nie chcemy mieć problemów z powstrzymywaniem się od podjadania między posiłkami, należy odżywiać się bardzo regularnie i nie dopuszczać do zbyt dużych spadków glukozy. W innym wypadku czekoladki i inne smakołyki będą nas nieustannie kusić.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)