Uszkodzone MP3? Trzy sposoby rozwiązania tego problemu

Płyta CD
Płyta CD
Przemysław Muszyński

22.09.2010 18:31, aktual.: 15.01.2022 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Błędy w plikach MP3 nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Często zdarza się, że działający bez zarzutu utwór nagle odmówi posłuszeństwa - np. przestanie współpracować z odtwarzaczem. Wynika to z ukrytych błędów, jakie powstały w nagraniu. Na szczęście da się je usunąć za pomocą kilku aplikacji.

Błędy w plikach MP3 nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Często zdarza się, że działający bez zarzutu utwór nagle odmówi posłuszeństwa - np. przestanie współpracować z odtwarzaczem. Wynika to z ukrytych błędów, jakie powstały w nagraniu. Na szczęście da się je usunąć za pomocą kilku aplikacji.

Najczęstszym źródłem problemów z MP3 jest nieprawidłowe otagowanie. W wypadku tych plików oraz części plików wideo (np. MPEG) tagi zawierają nie tylko nazwę utworu czy nazwisko wykonawcy. Zapisane są w nich też dane o kluczowym znaczeniu dla odtwarzaczy.

Jeśli te informacje są błędne lub ich brakuje część programów, urządzenie nie poradzi sobie z uruchomieniem pliku. Ratunkiem jest oczywiście znalezienie odpowiedniego tagu i jego ręczna edycja lub po prostu dodanie. Można to zrobić za pomocą kilku programów.

MP3val

Program działa w systemach Windows i Linux. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą naprawić dużą liczbę utworów. Aplikacja umożliwia zarówno skanowanie w poszukiwaniu błędów pojedynczych plików, jak i całych folderów.

W chwili, gdy usterki zostaną wykryte, można rozwiązać je za pomocą pojedynczego kliknięcia myszy. Plik instalacyjny 

Ponownie rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników Windowsa i Linuksa. MP3 Diags to trochę bardziej rozbudowane narzędzie, które nie tylko wyszukuje i naprawia błędy, ale także dodaje własne oznaczenia utworów. Ułatwia to odsłuchiwanie.

Niestety program ma dwie wady. Po pierwsze jest dość skomplikowany w użyciu, co może przeszkadzać początkującym. Na szczęście, gdy aplikacja znajdzie w pliku błąd, poinformuje o tym, jakiej jest natury i podsunie gotowe rozwiązania.

Drugą wadą jest fakt, że aplikacja to narzędzie stworzone z myślą o użytkownikach Linuksa. Wersja pod Windows ma tendencję do zawieszania się. O ile mi wiadomo, MP3 Diags nie działa też pod Windows 7 (na stronie producenta jest informacja, że trwają już testy nowej wersji).

MP3 Scan + Repair

Użytkownicy systemów operacyjnych Mac OS to w naszym kraju rzadki widok. Jeśli ktoś do nich należy, to oczywiście nie może skorzystać z powyższych narzędzi. Pozostaje mu wówczas sięgnąć po MP3 Scan + Repair.

Sądząc z opisów w Sieci (jestem użytkownikiem Windows i nie mogłem samodzielnie przetestować tej aplikacji), poziomem przyjazności MP3 Scan dorównuje programowi MP3val. Jest więc łatwy i szybki w użyciu. Skanuje pliki z listy i dobiera dla nich brakujące tagi.

Pliki mogą być dodawane pojedynczo lub przeciągane hurtowo ze wskazanych folderów. Gdy program znajdzie uszkodzony element, należy go wybrać z listy i kliknąć coś, co internetowe tutoriale określają jako ikonę z młotkiem ;). Plik zostanie automatycznie naprawiony.

Rzuć także okiem na naszą listę 10 najlepszych wyszukiwarek plików MP3 w polskiej Sieci.

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)