W fabryce iPhone'ów jest gorzej niż w obozie pracy?
Według chińskiego portalu Global Times niedługo zostanie opublikowany raport, który ujawni szokujące patologie w chińskich fabrykach produkujących iPhone'y.
href="http://gadzetomania.pl/images/2010/10/4646877361-d58b99e113-o.jpg">Według chińskiego portalu Global Times niedługo zostanie opublikowany raport, który ujawni szokujące patologie w chińskich fabrykach produkujących iPhone'y.
Zarzuty dotyczą firmy Foxconn. Spółka ta produkuje na zlecenie Apple'a kultowe telefony. Foxconn to też ta sama firma, której pracownicy jeszcze niedawno popełniali samobójstwa na terenie fabryk.
Pół roku temu firma płaciła swoim szeregowym pracownikom średnio 131 dol. na miesiąc (364 zł). Kiedy osoby zatrudnione w fabrykach zaczęły się zabijać pensje podniesiono o 20-30%.
Niskie wynagrodzenia to nie jedyny problem Foxconnu. Producent iPhone'ów został wzięty na celownik przez bliżej niezidentyfikowaną grupę "tajnych pracowników", którzy zatrudnili się w spółce tylko po to, aby sprawdzić, jak naprawdę wyglądają warunki w fabrykach.
Wnioski zawarte w raporcie są szokujące. 54,6% pracowników Foxconnu nienawidzi swoich przełożonych. 38,1% stwierdziło, że ich prywatność jest ograniczana przez menedżerów lub strażników (!). 16,4% "padło ofiarą kar cielesnych" wymierzanych przez szefów. Czyli, krótko mówiąc, pobito ich.
W dokumencie można też przeczytać:
[cytat]Zachowania pracowników są w trakcie zmian ściśle monitorowane. Warunki są więzienne. Osoby zatrudnione w różnych działach nie mogą się ze sobą porozumiewać. Zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych.[/cytat]
Normą jest niemal niewolnicza praca młodych ludzi, najczęściej studentów, którzy odbywają praktyki.
Czy powyższe informacje są wiarygodne? Samego raportu jeszcze na oczy nie widzieliśmy. Global Times pisze, że zostanie on niedługo opublikowany. Serwis nie ogranicza się jednak do ogólników, które łatwo podkolorować. Podaje twarde liczby.
Prawdziwość raportu może zostać podważona jedynie przez fakt, że Global Times to tak naprawdę organ Komunistycznej Partii Chin. Nie można więc wykluczyć, że tą publikacją Pekin próbuje przypomnieć firmie Apple, gdzie jest jej miejsce.
Źródło: Business Insider