W przyszłości chore płuca wymienimy na nowe - sztuczne

Oczywiście już dziś istnieją urządzenia, które potrafią zastąpić działanie płuc, jednak wymagają one ciężkiej aparatury i butli z tlenem. Wyobraźcie sobie jednak implant, który całkowicie zastępuje płuca i nie potrzebuje żadnego zasilania z zewnątrz. Coś takiego już wkrótce może stać się rzeczywistością.

fot. Flickr.com/Aidan Jones/lic. CC
fot. Flickr.com/Aidan Jones/lic. CC
Grzegorz Nowak

28.07.2011 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oczywiście już dziś istnieją urządzenia, które potrafią zastąpić działanie płuc, jednak wymagają one ciężkiej aparatury i butli z tlenem. Wyobraźcie sobie jednak implant, który całkowicie zastępuje płuca i nie potrzebuje żadnego zasilania z zewnątrz. Coś takiego już wkrótce może stać się rzeczywistością.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois stworzyli nowy rodzaj sztucznych płuc, które mogą być zasilane dzięki pracy serca i oddychać atmosferycznym powietrzem. Wydaje się, że to niezbyt imponujące osiągnięcie, ale rzut oka na obecnie stosowaną technologię sprawia, że człowiek szybko zmienia zdanie.

Obecnie stosowane sztuczne płuca nie są aż tak wydajne, żeby radzić sobie ze zwykłym powietrzem. Zamiast tego korzystają z czystego tlenu, przez co osoba z takimi implantami musi chodzić z ciężkimi butlami wypełnionymi gazem. Mało tego, współczesne zamienniki działają tylko przez kilka dni, a potem wymagają zewnętrznego zasilania do pracy.

Nowa konstrukcja, dzięki wykorzystaniu silikonu, cechuje się strukturą przypominającą naturalny organ. Dzięki temu sztuczne płuca mają nawet pęcherzyki płucne, których średnica jest cztery razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Oznacza to, że model jest prawie tak samo wydajny jak prawdziwe płuca i mógłby spokojnie sprawdzić się jako stały, wewnętrzny implant.

Niestety, tego typu wynalazek nie znajdzie się w powszechnym użyciu jeszcze długo. Początek testów klinicznych spodziewany jest nie wcześniej niż za ok. 10 lat i nawet jeśli wszystko pójdzie dobrze, minie trochę czasu, nim całkowicie syntetyczne organy zostaną certyfikowane. Należy się też spodziewać, że ich cena nie będzie niska.

Źródło: geekosystem.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.