WatCleaner - maszyna do oczyszczania wody

Pomysłowi Chińczycy, którzy należą do ścisłej światowej czołówki największych "zaśmiecaczy" akwenów, opracowali projekt urządzenia, które oczyszczałoby wodę z wszelkich niechcianych postcywilizacyjnych "dodatków". Na dodatek robot oczyszczałby wody samodzielnie i 24 godziny na dobę. To Wat Cleaner.

watcleaner-jpg
watcleaner-jpg
Katarzyna Kieś

Pomysłowi Chińczycy, którzy należą do ścisłej światowej czołówki największych "zaśmiecaczy" akwenów, opracowali projekt urządzenia, które oczyszczałoby wodę z wszelkich niechcianych postcywilizacyjnych "dodatków". Na dodatek robot oczyszczałby wody samodzielnie i 24 godziny na dobę. To Wat Cleaner.

O uroku i biologicznej wartości  zbiornika wodnego decyduje jego czystość. A naprawdę czystych akwenów na świecie to już chyba nie ma. (Przynajmniej tam, gdzie bywa lub bywal czlowiek.) Nawet w tych zbiornikach, które zalicza się do pierwszej klasy czystości wód, spotyka się pływające śmieci.

Kto sprząta zbiorniki wodne? I jeśli w ogóle sprząta? Zazwyczaj robią to wolontariusze w ramach akcji społecznych. Lub specjalistyczne firmy - w ramach akcji zasilenia budżetu przedsiębiorstwa.

Oczyszczanie wód ze śmieci to zadanie na tyle niewdzięczne, że najchętniej zleciłoby się je jakiemuś robotowi. Biorąc pod uwagę ilość oraz różnorodność zanieczyszczeń i śmieci, które trafiają do ziemskich akwenów, a także wielkość samych zbiorników,  owa maszyna musiałaby pracować przysłowiową pełną parą. I tak ma pracować WetCleaner. Robot miałby pływać po wodach i wyszukiwać śmieci oraz zanieczyszczenia. Dzięki wbudowanym inteligentnym czujnikom odróżniałby je od stworzeń wodnych, np. ryb. Jego praca polegałaby na pochłanianiu tego, czego w akwenie być nie powinno i wypuszczaniu do zbiornika czystej wody. Zanieczyszczenia byłyby zbierane do wymiennych worków, umieszczonych wewnątrz WatCleanera.

Robot miałby też wbudowane nadajniki, dzięki którym kontaktowałby się z centrum kontroli jego poczynań. I w razie, gdyby okazało się, że śmieci jest za dużo jak na moce przerobowe jednego WatCleanera, na pomoc wysyłanoby z centrum kolejne urządzenia.

Zanieczyszczonej wody na Ziemi jest aż nadto. Pracy dla wielu nawet WatCleanerów z pewnością nie by zabrakło. Rodzi się jednak pytanie, czy ludzie - mając świadomość, że ktoś lub coś za nimi posprząta - nie zaśmiecaliby wód jeszcze bardziej niż obecnie?..

Źródło: TrendsUpdates

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.