Wpadka antypiratów. ZAiKS i SFP skazane za zmowę cenową

Narzekasz, że filmy na DVD są drogie? Już wiesz, komu możesz za to podziękować. Jak ustalił sąd, ZAiKS i SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich) porozumiały się, aby utrzymać jak najwyższe ceny płyt DVD. Wyrok w tej sprawie zapadł wczoraj.

Kto wygra z kartelem? (Fot. Gameurshop.com)
Kto wygra z kartelem? (Fot. Gameurshop.com)
Łukasz Michalik

Narzekasz, że filmy na DVD są drogie? Już wiesz, komu możesz za to podziękować. Jak ustalił sąd, ZAiKS i SFP (Stowarzyszenie Filmowców Polskich) porozumiały się, aby utrzymać jak najwyższe ceny płyt DVD. Wyrok w tej sprawie zapadł wczoraj.

ZAiKS zasłynął próbą wyłudzania opłat za muzykę, do której nie ma żadnych praw – niektórzy pracownicy tej organizacji domagali się pieniędzy np. za utwory udostępnione na licencji Creative Commons, odtwarzane m.in. z serwisu Jamendo.

Okazuje się, że niekompetencja niektórych przedstawicieli ZAiKS-u to tylko jedna z win tej organizacji. Jak odkrył UOKiK, ZAiKS i SFP ustaliły jednolite stawki za korzystanie z utworów audiowizualnych i odmówiły ich negocjowania. Organizacje postanowiły pobierać od każdej płyty z filmem stałe wynagrodzenie, eliminując konkurencję ze szkodą dla przedsiębiorców i przede wszystkim konsumentów.

Trudno w tym wypadku nie napiętnować obłudy obu organizacji, które popierając np. ACTA, zrobiły wiele, by dostęp do dóbr kultury był jak najdroższy.

Decyzja prezesa UOKiK, który postanowił ukarać kartel antypiratów, została zaskarżona do sądu apelacyjnego, jednak organizacje przegrały apelację. Wyrokiem sądu mają zaprzestać szkodliwej działalności, a dodatkowo SFP ma zapłacić 250 tys. złotych kary, a ZAiKS karę w wysokości 1 mln złotych.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.